Ce maşini exclusiviste noi şi second hand au cumpărat românii, în primele patru luni

Aproximativ 4.900 de automobile noi şi second hand din categoria exclusiviste au fost înmatriculate în primele patru luni ale anului, în creştere cu aproape 15% faţă de perioada similară din 2014, cele mai multe (3.769) fiind încadrate în categoria rulate, arată datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor /DRPCIV/, consultate de Agerpres.
Economica.net - mie, 27 mai 2015, 07:15
Ce maşini exclusiviste noi şi second hand au cumpărat românii, în primele patru luni

În intervalul ianuarie – aprilie, din totalul automobilelor, încadrate la mărci rare, 1.105 sunt noi, iar cele mai multe înregistrări sunt raportate în cazul Mercedes Benz, cu 822 de unităţi, mai multe cu 25,88% faţă de primele patru luni din anul anterior. Tot la categoria înregistrărilor de maşini noi, pe locurile următoare s-au clasat: Jeep (93 de unităţi, +38,81%), Porsche (60 de unităţi, +25%), Mini (48 de unităţi, -2,04%), smart (30 de unităţi, +650%) şi Jaguar (20 de unităţi, +185,71%).

La categoria înmatriculărilor de automobile rulate, statistica DRPCIV relevă faptul că din cele 3.769 de exemplare, cele mai multe au fost Mercedes Benz, cu 2.779 de unităţi, în creştere cu 10,23% comparativ cu perioada ianuarie-aprilie 2015.

Totodată, au fost înregistrate 528 de unităţi din gama smart (+14,78%), 238 unităţi de Mini (+6,73%), 95 de Porsche (+28,38%), 41 de Jaguar (+13,89%), 40 de Jeep (+25%), respectiv 25 de Lexus (+31,58%).

Potrivit sursei citate, de la începutul anului şi până la la finele lunii aprilie, s-au înmatriculat în România 4 maşini Ferrari, raportul dintre cele noi şi cele second hand fiind egal. De asemenea, s-au mai consemnat un exemplar nou înmatriculat Lamborghini şi 7 Maserati (dintre care 4 noi şi restul rulate), 9 exemplare din gama Infiniti (toate second hand) şi 5 exemplare Chrysler (toate rulate).

Datele DRPCIV relevă că, la nivel general, înmatriculările de vehicule noi au crescut în România, în primele patru luni, cu 14,84%, până la 73.824 unităţi, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2014, când numărul acestora era de 64.286 unităţi.

Pe de altă parte, conform sursei citate, la nivelul lunii aprilie 2015, au fost înmatriculate 19.232 de autoturisme second hand, în creştere cu 10,40% faţă de aprilie anul trecut, când s-au consemnat 17.420 de unităţi.

Marca auto second hand preferată a românilor a rămas Volkswagen, cu 21.182 unităţi înmatriculate din ianuarie până în aprilie 2015 (+77,38% faţă de aceeaşi perioadă din 2014). Topul preferinţelor continuă cu Opel (12.599 unităţi, +10,29%), Ford (8.547 unităţi, +12,79%), BMW (5.071 unităţi, +25,21%) şi Audi (4.958 unităţi, +13,95%).

La sfârşitul anului 2014, parcul auto naţional din România număra 6.270.615 unităţi, în creştere cu 4,77% faţă de aceeaşi perioadă din 2013, când numărul acestora era de 5,98 milioane de exemplare.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...