Formula 1 va avea un nou proprietar până la sfârşitul anului, spune Ecclestone

Campionatul Mondial de Formula 1 îşi va schimba proprietarul până la sfârşitul acestui an, existând mai mulţi cumpărători interesaţi, a dezvăluit actualul conducător al 'Marelui Circ', britanicul Bernie Ecclestone, citat de AFP.
Economica.net - mie, 07 oct. 2015, 07:04
Formula 1 va avea un nou proprietar până la sfârşitul anului, spune Ecclestone

‘Va fi un nou proprietar în acest an’, a asigurat Ecclestone cu ocazia participării, prin videoconferinţă, la o manifestare dedicată sportului şi organizată de legendarul fotbalist german Franz Beckenbauer, la Kitzbuehel (Austria). El a adăugat că există câţiva potenţiali cumpărători care şi-au manifestat deja interesul faţă de Formula 1.

În luna iunie, publicaţia Financial Times asigura că proprietarul lui Miami Dolphins, echipă din Liga profesionistă de fotbal american (NFL), şi statul Qatar doresc să preia controlul Formulei 1 prin intermediul societăţii care încasează veniturile comerciale ale acestei competiţii, scrie Agerpres.

Americanul Stephen Ross şi fondul Qatar Sport Investment (QSI) intenţionează, conform FT, să achiziţioneze 35,5 la sută din Delta Topco, holdingul financiar care încasează veniturile comerciale ale celei mai importante competiţii rezervată sporturilor cu motor. Acest procent este deţinut de fondul CVC Capital. Veniturile Formulei 1 sunt generate şi girate de Formula One Management (FOM), societate condusă de Bernie Ecclestone.

Proprietarul clubului francez de fotbal Paris Saint-Germain, Qatarul, prin intermediul fondului său de investiţii QSI, s-a apropiat recent de Federaţia Internaţională de Automobilism (FIA), care a organizat la sfârşitul lui 2014, la Doha, gala sa de final de an.

Formula 1 este unul dintre sporturile cele mai mediatizate, graţie celor 20 de Mari Premii care au loc între lunile martie şi noiembrie pe întreaga planetă. Un sport care, începând din 2014, traversează totuşi o criză fără precedent din cauza unei lipse acute de interes sportiv şi a audienţei globale în scădere.

Te-ar mai putea interesa și
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 374,9 milioane de lei de la bănci, suplimentar la cele două licitaţii de joi, când a împrumutat 2,498 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni......
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv ...
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...