Reprezentanţii statului în AGA ale companiilor de stat nu vor fi remuneraţi suplimentar

Reprezentanţii statului în Adunările Generale ale Acţionarilor (AGA) ale companiilor de stat nu vor fi remuneraţi suplimentar, potrivit unui memorandum adoptat, miercuri, de Guvern, a anunţat purtătorul de cuvânt al Executivului, Liviu Iolu, într-un briefing la Palatul Victoria, potrivit Agerpres.
Economica.net - mie, 06 iul. 2016, 15:11
Reprezentanţii statului în AGA ale companiilor de stat nu vor fi remuneraţi suplimentar

‘E o hotărâre a acestui Guvern ca membrii AGA să nu fie remuneraţi suplimentar şi va veni Ministerul de Finanţe cu o Hotărâre de Guvern, în luna septembrie, pentru a pune în aplicare acest memorandum adoptat azi. Memorandumul s-a adoptat şi Ministerul de Finanţe va veni în luna septembrie, la mijlocul lunii septembrie, cu o Hotărâre de Guvern pe această temă, care să fie clară’, a spus Iolu.

În mod concret, Guvernul a aprobat miercuri un memorandum prin care activitatea acţionarilor în AGA ale operatorilor economici, la care statul deţine direct sau indirect o participaţie majoritară, va fi considerată sarcină de serviciu pentru angajaţii acţionarului şi nu va fi remunerată, se arată într-un comunicat al Executivului remis AGERPRES.

‘Până în septembrie 2016, Ministerul Finanţelor Publice împreună cu Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri vor propune spre aprobare Guvernului actul normativ care va constitui baza legală pentru măsurile dispuse prin memorandumul de astăzi’, se spune în comunicat.

Conform sursei citate, decizia a fost luată în vederea uniformizării practicii la nivelul tuturor companiilor aflate direct sau indirect în subordinea statului, după ce, în februarie 2016, prin ordinul viceprim-ministrului, ministrului Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri s-a stabilit că mandatul acordat reprezentanţilor MECRMA în AGA ale societăţilor aflate în coordonarea ministerului de resort este cu titlu gratuit.

‘Potrivit legislaţiei în vigoare, operatorii economici nu pot acorda membrilor adunărilor generale ale acţionarilor remuneraţii mai mari de 25% din indemnizaţia fixă lunară a directorilor generali/directorilor, pe şedinţă, şi pentru mai mult de o şedinţă într-o lună, cu încadrarea în prevederile bugetare aprobate (OUG nr. 26/2013, art.14 alin (1))’, se mai arată în comunicatul citat.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...