Grevă la Rafo Oneşti: Salariaţii au cerut concedierea colectivă pentru că nu şi-au mai primit salariile din februarie

Cei 364 de angajaţi ai Societăţii Rafo Oneşti au intrat în grevă, marţi dimineaţă, în curtea societăţii, nemulţumiţi că nu şi-au mai luat salariile din luna februarie. În urma protestului, aceştia au încheiat un acord cu administraţia care prevede concedierea lor colectivă, însă, asupra deciziei s-ar putea reveni, dacă patronatul va achita o parte din restanţele salariale care ar depăşi două milioane de euro.
Economica.net - mar, 13 sept. 2016, 10:53
Grevă la Rafo Oneşti: Salariaţii au cerut concedierea colectivă pentru că nu şi-au mai primit salariile din februarie

Cei 364 de salariaţi ai Rafo Oneşti vor fi trimişi în şomaj, potrivit unui program de concedieri colective semnat de administraţia societăţii şi Sindicatul „Rafinorul”.

Semnarea protocolului, ce prevede disponibilizări în masă, s-a făcut la presiunea salariaţilor, în urma unei greve spontane desfăşurate, marţi dimineaţă, timp de trei ore, pe platforma din faţa sediului administrativ al societăţii.

În fapt, nemulţumirea angajaţilor este legată de neplata salariilor din luna februarie 2016, deşi noul patronat, o firmă din Belgia, le-ar fi promis în repetate rânduri că-şi vor primit drepturile restante.

„În urma preluării, în luna iulie, a pachetului majoritar de acţiuni de către compania Result-4-You, s-a semnat un protocol, anexă la contractul de vânzare-cumpărare, prin care noul proprietar se obliga să achite integral salariile restante. Din păcate, nu s-a plătit niciun leu şi, la fiecare săptămână, ni se promite că ne vom primi lefurile. Nu mai suportăm această amânare şi, în consecinţă, la presiunea salariaţilor, am semnat cu administraţia programul de concedieri colective”, a declarat, marţi, pentru News.ro, preşedintele Sindicatului „Rafinorul” Oneşti, Ion Marian.

Potrivit acestuia, administraţia şi sindicatul ar putea renunţa la disponibilizările în masă, dacă patronatul va achita o parte din salariile restante.

„Dacă vor plăti patru – cinci salarii din urmă, atunci am putea renunţa la acel program de concedieri colective. Oricum, valoarea totală a salariilor restante depăşeşte două milioane de euro în momentul de faţă”, a mai adăugat Ion Marian.

Odată cu disponibilizările colective, angajaţii trimişi în şomaj vor primi 12 salarii compensatorii, suma totală ce ar urma să o încaseze, fără lefurile restante, ridicându-se la 15.000 de lei.

Rafo Oneşti şi-a oprit activitatea de rafinare a petrolului încă din anul 2007, de atunci unitatea aflându-se în conservare. De la începutul acestei săptămâni, din cauza neplăţii facturilor, furnizorul de energie electrică a întrerupt alimentare cu energie electrică a societăţii.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...