Şoferii începători din Marea Britanie prinşi că folosesc telefonul în timp ce conduc rămân pe loc fără permis

Şoferii începători din Marea Britanie care sunt prinşi fie şi o singură dată folosind telefonul în timp ce conduc îşi vor pierde permisul, conform noii legislaţii care a intrat în vigoare la 1 martie, informează The Telegraph.
Economica.net - mie, 01 mart. 2017, 17:51
Şoferii începători din Marea Britanie prinşi că folosesc telefonul în timp ce conduc rămân pe loc fără permis

De miercuri, orice şofer care este surprins că vorbeşte la telefon, scrie mesaje sau foloseşte altă aplicaţie în timp ce conduce va fi pasibil pe loc de o amendă de 200 de lire sterline şi şase puncte penalizare.

Şoferii începători care primesc cele şase puncte de penalizare în primii doi ani după obţinerea permisului rămân fără carnet şi nu mai pot obţine altul, decât dacă repetă examenul teoretic şi practic. Şoferii experimentaţi îşi pot pierde permisul la 12 puncte penalizare acumulate într-o perioadă de trei ani.

Noua lege prevede că este ilegală folosirea unui telefon portabil sau a unui dispozitiv similar în timpul condusului, sau mersului pe motocicletă. Regulile sunt aceleaşi, indiferent dacă automobilul este oprit la semafor sau este în aşteptare în trafic, detaliază Huffington Post.

Măsura a fost luată după un incident tragic în care un şofer de camion polonez, Tomasz Kroker, a ucis patru membri ai aceleiaşi familii după ce nu a reuşit să oprească în timp ce căuta muzică pe telefon. De asemenea, 22 de oameni au fost ucişi şi 99 au fost răniţi grav în accidente pe drumurile din Marea Britanie în 2015 din cauză că şoferii foloseau telefoanele mobile la volan.

Cercetările efectuate au stabilit că unul din patru automobilişti din Marea Britanie recunoaşte că îşi verifică mesajele scrise, email-urile şi urmăreşte reţelele social media în timpul condusului şi, mai mult decât atât, mulţi ascund telefonul sub volan, pentru că astfel cred că nu vor fi prinşi de poliţie. Procentul celor care cred că este acceptabil să vorbeşti puţin la telefon în timp ce eşti la volan s-a dublat în ultimii doi ani în Marea Britanie.

Ministrul britanic al transporturilor, Chris Grayling, a declarat că înăsprirea sancţiunilor va acţiona ca un ‘factor de descurajare puternic’. ‘Toată lumea are de jucat un rol în încurajarea familiei şi prietenilor să nu folosească telefoanele la volan. Acest lucru este la fel de grav ca şi condusul după consumarea de băuturi alcoolice’, a adăugat el.

Te-ar mai putea interesa și
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent o campanie de finanțare prin platforma Seedblink. ...
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Lotul chinezilor se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului – șeful CNAIR
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Lotul chinezilor se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului – șeful ...
Constructorul chinez (China Civil Engineering Construction Corporation) se apropie de un stadiu al lucrărilor de 90% pe ...
Preţurile produselor agricole au crescut cu 0,26% în aprilie 2026 vs aprilie 2025. Produsele animale s-au scumpit cu 12,45%
Preţurile produselor agricole au crescut cu 0,26% în aprilie 2026 vs aprilie 2025. Produsele animale s-au scumpit cu 12,45%
Preţurile produselor agricole au crescut cu 0,26% în aprilie 2026, comparativ cu luna similară din 2025, pe fondul scumpirii ...
CNAIR: Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul Joiţa-Corbeanca al A0 Nord se apropie de 63%
CNAIR: Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul Joiţa-Corbeanca al A0 Nord se apropie de 63%
Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul 1 (Joiţa-Corbeanca) al A0 Nord se apropie de 63%, pe cei 17,5 kilometri fiind mobilizaţi ...