Grupul Continental se aşteaptă ca afacerile sale să aibă de profitat de pe urma alianţei dintre PSA Peugeot Citroen şi Opel

Grupul german Continental AG se aşteaptă ca afacerile sale să aibă de profitat de pe urma posibilei alianţe dintre PSA Peugeot Citroen şi Opel, divizia europeană a General Motors (GM), transmite Reuters.
Economica.net - J, 02 mart. 2017, 20:39
Grupul Continental se aşteaptă ca afacerile sale să aibă de profitat de pe urma alianţei dintre PSA Peugeot Citroen şi Opel

Luna trecută, PSA (proprietarul mărcilor Peugeot, Citroën şi DS) a anunţat că explorează posibilitatea preluării Opel, care înregistrează de câţiva ani pierderi. Opel are 19.000 de angajaţi în Germania, din cei 38.000 de angajaţi pe plan global. Opel are fabrici şi în Austria, Ungaria, Polonia, Spania şi Marea Britanie, unde utilizează brandul Vauxhall.

‘Apar oportunităţi deoarece platformele vor fi standardizate şi furnizorii vor primi comenzi mai mari şi mai interesante’, a afirmat joi Elmar Degenhart, directorul general al Continental AG, al doilea mare producător european de componente auto şi anvelope.

Separat, Continental a informat că intenţionează să majoreze preţurile pentru anvelopele de iarnă şi de vară, pentru a compensa efectele majorării preţurilor materiilor prime anul acesta.

În prezent, German nu intenţionează să facă preluări importante dar ar putea fi interesat de o achiziţie de peste două miliarde de euro (2,11 miliarde de dolari).

‘În principiu suntem pregătiţi pentru o achiziţie mai mare dacă va o măsură strategică pentru companiei’, a afirmat directorul financiar Wolfgang Schaefer într-un interviu acordat joi Reuters.

Dar Continental nu negociază în prezent nicio preluare importantă şi vrea să-şi reducă dependenţa de sectorul auto şi să investească în noi servicii de mobilitate, a explicat Schaefer.

Ultima tranzacţia majoră a Continental a fost achiziţionarea companiei americane Veyance Technologies în 2014, pentru 1,4 miliarde de euro. La finalul lui 2016, Continental avea rezerve de lichidităţi de şase miliarde de euro.

Anul acesta, Continental AG are ca obiectiv majorarea vânzărilor cu 6%, la peste 43 de miliarde de euro (45,28 miliarde de dolari), de la 40,5 miliarde de euro în 2016.

De asemenea, compania va majora dividendele pe 2016 la 4,25 euro per titlu, de la 3,75 euro în 2015.

Pe piaţa din România, Continental are aproximativ 5.000 de angajaţi la uzinele din Timişoara, Sibiu şi Braşov.

Te-ar mai putea interesa și
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent o campanie de finanțare prin platforma Seedblink. ...
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Lotul chinezilor se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului – șeful CNAIR
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Lotul chinezilor se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului – șeful ...
Constructorul chinez (China Civil Engineering Construction Corporation) se apropie de un stadiu al lucrărilor de 90% pe ...
Preţurile produselor agricole au crescut cu 0,26% în aprilie 2026 vs aprilie 2025. Produsele animale s-au scumpit cu 12,45%
Preţurile produselor agricole au crescut cu 0,26% în aprilie 2026 vs aprilie 2025. Produsele animale s-au scumpit cu 12,45%
Preţurile produselor agricole au crescut cu 0,26% în aprilie 2026, comparativ cu luna similară din 2025, pe fondul scumpirii ...
CNAIR: Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul Joiţa-Corbeanca al A0 Nord se apropie de 63%
CNAIR: Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul Joiţa-Corbeanca al A0 Nord se apropie de 63%
Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul 1 (Joiţa-Corbeanca) al A0 Nord se apropie de 63%, pe cei 17,5 kilometri fiind mobilizaţi ...