Negocieri la Ministerul Sănătăţii între producătorii de medicamente şi distribuitori

Producătorii de medicamente şi distribuitorii se întâlnesc astăzi la ora 15.00 cu reprezentanţi ai ministerului pentru a discuta despre listele de medicamente compensate şi gratuite.
Economica.net - mie, 01 feb. 2012, 08:37

Producătorii şi distribuitorii de medicamente se întâlnesc cu reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii pentru a se consulta cu privire la noul proiect al legii sănătăţii. Aceştia vor discuta şi despre listele de medicamente compensate şi gratuite. Producătorii sunt nemulţumiţi şi de faptul că nu îşi recuperează banii pe medicamente. Restanţele, spun ei, ajung şi la un an de zile, în condiţiile în care UE a dat o directivă prin care banii trebuie recuperaţi în termen de 30-60 de zile.

Asociaţia Producătorilor de Medicamente Generice din România a solicitat FMI, Comisiei Europene şi Băncii Mondiale, modificarea taxei clawback, astfel încât, aceasta să fie calculată la preţul de producţie, nu la cea de raft.

Te-ar mai putea interesa și
Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului
Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului
Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condiţiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război şi că această cale navigabilă va......
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
După respingerea guvernului Veştea, președintele Nicușor Dan este trebuie să convoace din nou partidele politice reprezentate ...
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a obținut doar 189 de voturi, față de cele 233 de voturi necesare pentru a putea fi investit. Nicușor ...
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro din granturile Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă ...