Dieselgate: Germania va înfiinţa un institut care va testa emisiile autovehiculelor

Ministerul Transporturilor de la Berlin a anunţat marţi că analizează înfiinţarea unui institut care să testeze emisiile autovehiculelor, în scopul restabilirii încrederii consumatorilor după ce Volkswagen a recunoscut că a echipat 11 milioane de autovehicule vândute la nivel mondial (dintre care 2,8 milioane în Germania) cu un soft care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel, transmite Reuters.
Economica.net - mar, 27 iun. 2017, 20:11
Dieselgate: Germania va înfiinţa un institut care va testa emisiile autovehiculelor

Ministerul va înfiinţa un nou institut de testare care va implica industria auto, ministerele, organizaţiile de protecţie a consumatorilor şi grupurile de protecţie a mediului. În institut vor fi testate anual aproximativ 70 de modele, în condiţii normale de trafic şi mai puţin în condiţii de laborator, iar rezultatele privind consumul de combustibil şi nivelul emisiilor vor fi făcute publice, pentru a permite cumpărătorilor să facă comparaţii între producătorii auto.

Totuşi, Autoritatea Federală din domeniul Transporturilor din Germania (KBA), care îşi prezintă rapoartele Ministerului de Transport şi supervizează în prezent testarea vehiculelor, va acorda în continuare licenţele pentru noile modele.

Din septembrie 2015, când a izbucnit Dieselgate, Guvernul german a fost sub presiune pentru că nu ar fi făcut suficient pentru testarea autovehiculelor şi ar fi prea apropiat de puternica industrie auto a ţării.

Luna aceasta, Comisia Europeană şi Volkswagen au ajuns la un acord prin care proprietarii de autovehicule diesel VW obţin o garanţie extinsă pe doi ani, dar fără compensaţii financiare.

După luni de negocieri dure, CE nu a reuşit să obţină despăgubiri de la Volkswagen pentru clienţii europeni afectaţi de scandalul emisiilor poluante (Dieselgate). În schimb, Executivul comunitar şi grupul german au ajuns la un acord în urma căruia proprietarii de autovehicule diesel VW vor primi o garanţie extinsă pe doi ani asupra componentelor reparate pentru ca motoarele diesel EA189 să îndeplinească standardele privind emisiile.

Volkswagen a respins solicitările privind acordarea de despăgubiri clienţilor europeni, în timp ce majoritatea deţinătorilor de autovehicule diesel marca VW din SUA vor primi despăgubiri cuprinse între 5.000 şi 10.000 de dolari, în funcţie de valoarea autovehiculelor înaintea scandalului Dieselgate.

Până acum, scandalul emisiilor a costat VW aproximativ 22,6 miliarde de euro (25,5 miliarde de dolari), în special plata amenzilor şi înţelegerilor din SUA.

Te-ar mai putea interesa și
Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului şi ameninţă că SUA îşi vor intensifica atacurile
Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului şi ameninţă că SUA îşi vor intensifica atacurile
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat din nou sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului şi a avertizat că Washingtonul ar putea să îşi intensifice ofensiva......
Restricţii de circulaţie în 19 judeţe afectate de caniculă
Restricţii de circulaţie în 19 judeţe afectate de caniculă
Centrul Infotrafic informează că duminică, până la ora 20:00, va fi interzisă circulaţia autovehiculelor cu masa totală ...
Cutremure în Venezuela: Bilanţul deceselor urcă la 1.430, iar pagubele materiale la 7 miliarde de dolari
Cutremure în Venezuela: Bilanţul deceselor urcă la 1.430, iar pagubele materiale la 7 miliarde de dolari
Bilanţul deceselor în urma dublului cutremur devastator care a lovit Venezuela miercuri a ajuns la 1.430 de persoane, a ...
Deficitul comercial al SUA atinge cel mai ridicat nivel din ultimele 14 luni, importurile au explodat
Deficitul comercial al SUA atinge cel mai ridicat nivel din ultimele 14 luni, importurile au explodat
Deficitul comercial al Statelor Unite pentru bunuri a crescut puternic în luna mai, ajungând la 105,8 miliarde de dolari, ...