Maşinile din Germania cu ştampilă pe talon pentru „casare/dezmembrări” nu pot fi înmatriculate în România

Românii care cumpără maşini second-hand de la intermediari trebuie să fie atenţi la actele pe care le primesc, pentru că pot constata că nu le pot înmatricula în ţară, deoarece au pe talon o ştampilă pentru 'casare/dezmembrări' (Verwertungsnachweis lag vor), atenţionează, într-un comunicat remis miercuri AGERPRES, Mihai Cune, fondator InspectorAuto.ro.
Economica.net - mie, 06 iun. 2018, 12:03
Maşinile din Germania cu ştampilă pe talon pentru

Potrivit comunicatului, o astfel de maşină este aproape imposibil de repus în circulaţie chiar şi în România, deşi este în stare de funcţionare.

‘Statul german încurajează achiziţia de maşini electrice şi oferă 10.000 euro primă de casare pentru maşini care sunt în stare foarte bună, au uneori şi opt ani vechime. O altă încurcătură cu actele unei maşini second-hand adusă din străinătate este când autoturismul este transportat pe platformă fără să existe o dovadă de la firma de transport. La Poliţie, când românii vor să înmatriculeze maşina, li se cer la dosar acte care dovedesc cum a intrat maşina în ţară, fie pe platforma, iar în acest caz trebuie să existe o dovadă, talonul original şi plăcuţele, fie pe şosea, iar în acest caz trebuie predat talonul emis recent pentru numerele provizorii (Fahrzeugschein – valabilitate cinci zile) şi plăcuţele’, se menţionează în comunicat.

De asemenea, brief-ul mare (cartea maşinii) trebuie să nu fie ştampilat cu termenul Ungultig (invalid). De asemenea colţul tăiat la brief-ul mare înseamnă că maşina a fost scoasă din circulaţie definitiv în Germania, deci automat trebuie să facă dovada că au transportat-o pe platformă sau să prezinte talonul provizoriu şi numerele aferente.

‘Samsarii evită să spună că maşina a fost radiată din Germania, aşa că îi lasă pe români să creadă că mai pot circula cu ea aşa. Trebuie doar să le dea banii pe maşină şi nu mai au nicio grijă cu înmatricularea în România, pot circula cu numere străine. Când o maşină este radiată din Germania, primeşte buline pe numere, însă samsarii le dau jos şi fac o asigurare falsă. Românii prinşi la volanul unei astfel de maşini se aleg cu amendă şi dosar penal, pentru circulaţia pe drumuri publice cu o maşină neînmatriculată’, se mai spune în comunicat.

De multe ori, vânzătorii din străinătate vând maşina fără talon şi promit că îl vor trimite prin Poştă, însă pe hârtia doveditoare nu scrie şi în cât timp îl trimit, românii putând aştepta şi şase luni – un an pentru acest document.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Autostrada Unirii. Începe primul șantier din A8 montan
FOTO Autostrada Unirii. Începe primul șantier din A8 montan
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a aprobat proiectul tehnic pentru autorizația de construire a lotului Joseni - Ditrău din sectorul montan al Autostrăzii A8 Tg Mureș - Tg......
Vom reduce TVA dacă va exista spaţiu fiscal, respectând acordurile României – Grindeanu
Vom reduce TVA dacă va exista spaţiu fiscal, respectând acordurile României – Grindeanu
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că în cazul în care va ajunge premier şi dacă va exista spaţiu ...
Obligaţiuni UE în valoare de 80 de miliarde euro vor fi emise în a doua parte a acestui an – Comisia Europeană
Obligaţiuni UE în valoare de 80 de miliarde euro vor fi emise în a doua parte a acestui an – Comisia Europeană
Comisia Europeană şi-a anunţat intenţia de a emite obligaţiuni UE în valoare de până la 80 de miliarde euro în a ...
Unirea României cu Republica Moldova – propunerea legislativă a fost adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul este for decizional
Unirea României cu Republica Moldova – propunerea legislativă a fost adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul ...
Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a ...