Daimler va colabora cu Baidu pentru a dezvolta maşini autonome

Producătorul auto german Daimler AG va adânci parteneriatul cu gigantul online chinez Baidu în domeniul conducerii autonome şi a serviciilor de conectivitate auto pe cea mai mare piaţă auto din lume, transmite Reuters.
Economica.net - mie, 25 iul. 2018, 09:50
Daimler va colabora cu Baidu pentru a dezvolta maşini autonome

În 2017, Daimler şi Baidu şi-au unit forţele pentru a dezvolta platforma de conducere autonomă Apollo, iar acum cele două companii vor integra serviciile de conectivitate ale Baidu în sistem de infotainment MBUX al Mercedes-Benz, a informat Daimler.

‘Sectorul conducerii autonome şi al serviciilor de conectivitate progresează într-un ritm fără precedent în China şi continuarea succesului nostru depinde de poziţia de lider în acest domeniu’, a afirmat directorul general al grupului german, Dieter Zetsche.

În prezent, Daimler testează vehicule autonome în Beijing, a informat compania.

Şi Ford a încheiat luna trecută un acord cu Baidu pentru a dezvolta o nouă tehnologie în domeniul inteligenţei artificiale şi serviciilor digitale.

Subsidiara Ford din China şi Baidu au semnat o scrisoare de intenţie pentru a explora modurile în care cele două companii ar putea colabora pe piaţa chineză, inclusiv în domeniul tehnologiei şi serviciilor digitale pentru vehiculele conectate, a informat producătorul auto american.

Parteneriatul va întări imaginea brandului Ford în China, unde vânzările companiei sunt în scădere, pe fondul concurenţei dure din partea brandurilor locale şi străine.

Cei mai mari producători auto din lume investesc din ce în mult în vehiculele electrice, iar William C. Ford Jr., preşedintele Ford, a afirmat că viitorul aparţine Chinei.

‘Când mă gândesc la direcţia în care se îndreaptă vehiculele electrice (EV), este clar că China va conduce lumea în ceea ce priveşte dezvoltarea maşinilor electrice’, a afirmat oficialul Ford.

Guvernul de la Beijing, care vrea să rezolve problema poluării şi să reducă dependenţa de importurile de ţiţei, oferă subvenţii producătorilor auto pentru a stimula dezvoltarea vehiculelor electrice.

Peter Fleet, şeful Ford pentru regiunea Asia Pacific, a estimat că veniturile companiei americane realizate în China vor creşte cu 50% până în 2025, în urma lansării celor 50 de noi vehicule.

Daimler şi Ford au o prezenţă importantă pe piaţa din România.

Te-ar mai putea interesa și
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business Solutions România a trecut anul trecut pe profit, cu un câștig de 795.500 de euro, după pierderi de 406.000 de euro în 2024. ...
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
Primăria Sectorului 6 anunță marți că va deschide în câteva zile "un loc pe care mulți l-au așteptat ani la rând", ...
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere. Prețurile ...
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul ...
România a preluat preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al Center of Excellence in Finance (CEF), ...