Amendă de 870 milioane de euro pentru Daimler din cauza certificării vehiculelor diesel

Producătorul auto german Daimler AG va plăti o amendă de 870 de milioane de euro (957 milioane de dolari) legată de certificarea vehiculelor diesel, care nu îndeplineşte cerinţele autorităţilor de reglementare, au anunţat marţi procurorii din Stuttgart, transmit DPA şi Reuters.
Economica.net - mar, 24 sept. 2019, 13:40
Amendă de 870 milioane de euro pentru Daimler din cauza certificării vehiculelor diesel

Reprezentanţii Daimler şi-au neglijat atribuţiile de supervizare la divizia care se ocupă de certificarea vehiculelor, susţin procurorii germani. Aceştia au precizat că amenda nu are impact asupra investigaţiilor în derulare legate de manipularea emisiilor motoarelor diesel.

Producătorul auto german nu va contesta amenda.

Recent, Ministerul Transporturilor din Germania a cerut Daimler să recheme în service încă 60.000 de maşini Mercedes-Benz fabricate în perioada 2012 – 2015, deoarece aveau instalate dispozitive capabile să reducă emisiile în cadrul testelor de laborator. De asemenea, autorităţile de la Berlin au anunţat că vor extinde investigaţia şi la alte modele.

După ce Volkswagen a recunoscut că, în perioada 2005 – 2015, a echipat 11 milioane de vehicule vândute la nivel mondial cu un soft care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel, Guvernul de la Berlin a ordonat efectuarea de teste de emisii la toatele modelele de autovehicule aflate în prezent în circulaţie în Germania.

Analiştii susţin că la vehiculele incriminate sistemul de filtrare a emisiilor poluante este dezactivat când temperatura exterioară coboară sub un anumit nivel. Conform normelor europene în vigoare, această procedură nu este permisă decât în situaţia evitării unui accident sau a pagubelor produse motorului. În consecinţă, Guvernul german a cerut producătorilor auto să revizuiască acest mecanism.

De asemenea, Daimler a rechemat la service în mod voluntar trei milioane vehicule din Europa care încălcau standardele privind emisiile. Măsurile au fost luate pentru a reduce emisiile de oxid de azot, care provoacă probleme respiratorii, a anunţat Daimler.

Board-ul Daimler a aprobat măsuri de reducere a poluării provocate de motoarele diesel în Europa, inclusiv o investiţie de 220 de milioane de euro pentru a moderniza peste trei milioane de vehicule Mercedes-Benz echipate cu motoare diesel.

Daimler deţine divizia de lux Mercedes-Benz şi brandul Smart.

În România, Daimler are două unităţi de producţie, la Cugir şi Sebeş.

Te-ar mai putea interesa și
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business Solutions România a trecut anul trecut pe profit, cu un câștig de 795.500 de euro, după pierderi de 406.000 de euro în 2024. ...
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
Primăria Sectorului 6 anunță marți că va deschide în câteva zile "un loc pe care mulți l-au așteptat ani la rând", ...
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere. Prețurile ...
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul ...
România a preluat preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al Center of Excellence in Finance (CEF), ...