Cristi Sporiș, RZB: Construcția de locomotive și vapoare, de spații logistice și proiectele agricole – domenii finanțate de bănci în pandemie

Vicepreşedinte pe zona corporate la Raiffeisen Bank, Cristian Sporiş, nu se arată îngrijorat atât de evoluţia business-ului privat, cât de amploarea deficitului bugetar, cu atât mai mult cu cât cel de cont curent a dat semne de ajustare serioasă de la începutul crizei Covid 19. Bancherul spune că business-ul pe consumer a crescut în această perioadă, iar sectorul horeca are pârghii să se reinventeze, în timp ce dezvoltarea spaţiilor logistice este în plină dezvoltare. Anumite ramuri de producție industrială, gen locomotive electrice și vapoare de mare capacitate care merg la export sau proiecte agricole sunt cele care au beneficiat în această perioadă de finanțarea băncilor.
Gabriela Ţinteanu - mie, 09 sept. 2020, 18:26
Cristi Sporiș, RZB: Construcția de locomotive și vapoare, de spații logistice și proiectele agricole - domenii finanțate de bănci în pandemie

După cum spune Cristian Sporiş, vicepreşedinte corporate Raiffeisen Bank, cel care are în administrare un portofoliu de 22 de miliarde de euro, perioada pandemiei de coronavirus a fost marcată de tranzacţii pe zona de mortgage acquisitions, dar nu orice fel de zonă. „De fapt, în tot acest timp, am acordat credite pentru construcţia de locomotive şi de vapoare, care merg toate la export, locomitivele în Suedia, iar valoarele în restul lumii”, spune Cristian Sporiş la una din emisiile ZF.Live.ro.

Cristian Sporiş explică de ce e necesară dezvoltarea spaţiilor logistice, de ce ea se întâmplă şi e chiar în atenţia de dezvoltare a băncilor. „Practic, 60%-70% din stocurile de fashion, haine sau alte lucruri stau în camioane sau pe drumurile de transport ale acestora către destinaţia finală! Tot acest stoc de marfă va trebui depozitat mai devreme sau mai târziu într-un depozit! Nu poţi merge la nesfârşit aşa! Toate aceste lucruri trebuie depozitate ceva mai aproape de destinaţia lor finală. Tocmai de aceea, spaţiile logistice devin importante”, spune bancherul.

El arată că business-ul „to consumer” a crescut în ultima perioadă, iar segmentul horeca va trebui să se reinventeze încet-încet. De altfel, scăderea cifrelor de afaceri a fost de 10%-15% fiind potențată de livrările acasă pentru comenzile online. Pe direcția de hospitality de business revenirea va fi ceva mai dificilă, în timp ce zona de hospitality pentru vacanțe are deja parte de o revenire mult mai rapidă. „Putem vorbi de o reinventare a turismului, cel agroalimentar va merge foarte bine, cu atât mai mult cu cât se bazează pe un format mic, cu puțini turiști”, declară Sporiș.

Riscurile revenirii economice sunt în continuare legate de deficite, mai puțin de cel comercial care s-a ajustat în perioada crizei sanitare și mai mult de cel bugetar, stabilit la 8,6% anul acesta, chiar 9% după cum declară Consiliul Fiscal și de 7,6% anul viitor.

„În condițiile în care toate băncile centrale emit monedă și injectează lichiditate în economie nu se pune deocamdată problema finanțării. Cu toate acestea nu este sustenabil să funcționezi cu astfel de deficite pe termen lung. O ajustare trebuie făcută”, arată bancherul. Cu toate acestea, Cristian Sporiș este de părere că economia își va reveni sectorial destul de bine din a doua jumătate a lui 2021, putând atinge același nivel de dezvoltare din 2019.

Unele sectoare vor suferi, altele vor crește, iar soluțiile se regăsesc în reinventarea paradigmei de business. În concluzie, proiectele de investiții identificate de Cristian Sporiș sunt cele din agricultură, chiar dacă aceasta se confruntă cu un an dificil din cauza secetei, și anumite industrii care merg la export, după cum am specificat la începutul textului: locomotive și vapoare. Dar perioada de criză ar trebui folosită pentru consolidarea infrastructurii și nu doar a celei rutiere, ci și a celei sanitare, aeronautice, energetice și chiar telecom. Cristian Sporiș precizează că statul ar putea profita de această perioadă pentru a investi în aceste infrastructuri, mai ales că există multe companii la care este acționar, companii care nu sunt grevate de datorii, dar se pot împrumuta cu succes.

Te-ar mai putea interesa și
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Conținutul de umiditate pe profilul de sol 0-100 centimetri în cultura de porumb neirigat se va situa în următoarele zile în limite scăzute și deosebit de scăzute (secetă pedologică......
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat duminică în largul Ciprului de Nord.
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 de euro
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 ...
Prima licitaţie din România dedicată taurilor de reproducţie din rasele Limousine şi Charolaise va avea loc pe data ...
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Retailerul de fashion pentru bărbați AC&CO, originar din Turcia și prezent în mai multe centre comerciale din București ...