ANCOM: Operatorii ar putea să nu mai piardă clienţi în 2012

În ultimul an operatorii au pierdut din portofoliu aproximativ 1,7 milioane de utilizatori, iar motivul prinicipal a fot reprezentat de procesul de dezactivare a cartelelor nefolosite. Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Telecomunicaţii estimează că bazele de clienţi ale operatorilor se vor stabiliza în acest an.
laurentiu.matache - mar, 29 mai 2012, 11:06
ANCOM: Operatorii ar putea să nu mai piardă clienţi în 2012

„Pe parcursul anului 2012, pe segmentul telefoniei mobile ne aşteptăm la o stabilizare a numărului total de utilizatori activi, bazată pe creşterea ponderii utilizatorilor pe bază de abonament, concomitent cu intensificarea utilizării acestor servicii, traficul mediu pe utilizator fiind de aşteptat să crească în continuare”, a declarat pentru ECONOMICA.NET Cătălin Marinescu preşedintele ANCOM.

Potrivit acestuia, efectele crizei economice s-au reflectat şi în rezultatele financiare ale operatorilor prezenţi pe piaţă, fiind afectate veniturile obţinute din furnizarea de servicii, deşi operatorii au lansat oferte comerciale prin care au încercat atenuarea acestor efecte.

Numărul de clienţi ai Vodafone România a scăzut cu aproximativ 1,3 milioane în urma deconectărilor continue a carteleleor prepay inaictive pe parcursul anului. Dacă la 31 martie 2011 numărul de clienţi se ridica la 9.196.742 de clienti,, anul acesta la sfârşitul lunii martie operatorul mai avea în portofoliu doar 7.938.829 de clienţi.

Politicile de dezactivare a utilizatorilor inactivi sunt specifice fiecărui operator şi se înscriu între deciziile proprii de marketing şi de business în general, fiecare operator având libertatea de a-şi stabili propriile reguli în funcţie de care procedează la dezactivare. Această practică era întâlnită în România şi în anii precedenţi”, a mai spus Marinescu

Portofoliul  Cosmote România, inclusiv Zapp, a fost de 6,4 milioane la sfârşitul lunii martie 2012. în scădere cu 200.000 faţă de perioada similară a anului trecut. Proporţia abonaţilor a crescut 23,4% de la 22,4% în T1 2011, ca rezultat al creşterii pe segmentul de business. Baza de clienţi 3G a crescut semnificativ, cu 74%, comparativ cu T1 2011.

La 31 martie 2012, Orange România avea 10.087.025 clienţi, în scădere cu aproximativ 187.000 de utilizatori faţă de trimestrul unu anul trecut.

Te-ar mai putea interesa și
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
NATO se pregăteşte activ pentru un război împotriva Rusiei, a susţinut marţi preşedintele rus Vladimir Putin, în faţa a sute de noi absolvenţi ai academiilor militare ruse reuniţi la......
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic ...
Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul ...
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook lansează în România gama iON și devine primul brand la nivel mondial care deține o linie completă, dezvoltată ...
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ia în considerare interzicerea exporturilor de motorină, a anunţat vicepremierul Alexander Novak (foto), în timp ...