Obama se va întâlni cu noul preşedinte egiptean islamist în septembrie

Preşedintele american Barack Obama se va întâlni cu omologul său egiptean, islamistul Mohamed Morsi, la Adunarea Generală a ONU de la New York, în septembrie, a declarat duminică un oficial american, sub protecţia anonimatului, citat de AFP.
Economica.net - lun, 09 iul. 2012, 09:15
Obama se va întâlni cu noul preşedinte egiptean islamist în septembrie

Obama a avut deja un prim contact cu Morsi pe 24 iunie, într-o conversaţie telefonică, în cursul căreia „el şi-a subliniat interesul de a colabora cu preşedintele-ales (…) pe baza respectului reciproc, în vederea avansării a numeroase interese împărtăşite de Egipt şi Statele Unite”, potrivit Casei Albe.

Statele Unite abordează cu prudenţă alegerea lui Morsi, primul preşedinte egiptean provenind din rândul confreriei Fraţilor Musulmani şi nu din rândul armatei. Washingtonul se declară mulţumit de promsiunile acestuia de unitate naţională, dar se teme că relaţiile cu acest stat arab, aliat al Statelor Unite de peste 30 de ani, ar putea să devină mai complicate decât înainte de îndepărtarea de la putere a lui Hosni Mubarak, în 2011.

Întâlnirea dintre cei doi şefi de stat va fi precedată de o intensă activitate diplomatică între cele două ţări.

Secretarul de Stat american Hillarz Clinton urmează să efectueze o vizită la Cairo pe 14 iulie, „pentru a exprima susţinerea Statelor Unite faţă de tranziţia democratică şi dezvoltarea economică a Egiptului”, potrivit Departamentului de Stat american.

Şefa diplomaţiei americane a salutat alegerea lui Mohamed Morsi, dar a apreciat că este vorba doar despre un prim pas pe calea spre democraţie.

Sâmbătă, adjunctul secretarului de Stat William Burns a efectuat o vizită în Egipt, pentru a transmite un mesaj din partea lui Barack Obama noului preşedinte al statului egiptean, anunţa Ambasada Statelor Unite la Cairo.

Burns urma să întâlnească o serie de „lideri, politicieni şi reprezentanţi ai societăţii civile, dar şi pe preşedintele Mohamed Morsi, pentru a-i transmite un mesaj al preşedintelui american Barack Obama”, anunţa ambasada pe site-ul său, fără să precizeze natura acestui mesaj.

Potrivit agenţiei oficiale Mena, diplomatul american s-a întâlnit sâmbătă cu Patriarhul interimar al Bisericii Ortodoxe Copte din Egipt, episcopul Pachomius. Episcopul a declarat că biserica doreşte un stat civil, adică laic, şi că a discutat cu diplomatul despre Comisia însărcinată cu redactarea viitoarei Constituţii egiptene. Vizita lui Burns urma să se încheie duminică.

Te-ar mai putea interesa și
Reducerea accizei la motorină ar trebui să fie prelungită cel puţin încă trei luni – Bogdan Ivan, la audieri
Reducerea accizei la motorină ar trebui să fie prelungită cel puţin încă trei luni – Bogdan Ivan, la audieri
Măsura privind reducerea temporară a nivelului accizei la motorină se impune a fi continuată pentru o perioadă de cel puţin încă trei luni, a declarat ministrul propus al Energiei, Bogdan......
Bitcoin înregistrează o corecție în urma publicării graficului „dot-plot”
Bitcoin înregistrează o corecție în urma publicării graficului „dot-plot”
Bitcoin a înregistrat o ușoară corecție săptămâna trecută, scăzând la 62.180 de dolari după ședința de miercuri ...
A murit la 100 de ani. Controversatul „guru” al pieţelor financiare, fost şef al Fed, Alan Greenspan, a decedat
A murit la 100 de ani. Controversatul „guru” al pieţelor financiare, fost şef al Fed, Alan Greenspan, a decedat
Celebrul economist și fostul președinte al Rezervei Federale a SUA (Fed), Alan Greenspan, a murit la vârsta de 100 de ...
O rachetă ucraineană a lovit o fabrică de semiconductori în regiunea rusă Voronej
O rachetă ucraineană a lovit o fabrică de semiconductori în regiunea rusă Voronej
O rachetă ucraineană Storm Shadow a lovit luni o fabrică de semiconductori în regiunea rusă de frontieră cu Ucraina, ...