Cursul a fost stabil în sesiunea de marţi, iar la finalul zilei oscila în jur de 4,5650 lei/euro

Moneda naţională a înregistrat evoluţii stabile în sesiunea interbancară de marţi, iar la finalul zilei cotaţii se sitau în jur de 4,5650 lei/euro, într-o piaţă cu volume reduse de valută tranzacţionată.
Economica.net - mar, 17 iul. 2012, 15:04
Cursul a fost stabil în sesiunea de marţi, iar la finalul zilei oscila în jur de 4,5650 lei/euro

În jurul orei 16:45, euro era cotat la 4,5645 – 4,5665 lei, în scădere uşoară faţă de nivelul de luni seară, de 4,5660 – 4,5685 lei/euro.

Primele schimburi ale zilei s-au încheiat la 4,5640 – 4,5660 lei/euro, iar pe parcursul sesiunii cursul a variat în intervalul 4,5630 – 4,56950 lei/euro.

Recordul istoric pe piaţa interbancară, de 4,57 lei/euro, a fost consemnat vineri, din cauza aversiunii la risc a jucătorilor în contextul tensiunilor politice din România.

Valutele din regiune cosemnau aprecieri uşoare, datorită speculaţiilor că preşedintele Rezervei Federale a Statelor Unite, Ben Bernanke, va semnala noi măsuri de stimulare a economiei în raportul pe care urmează să-l prezinte Congresului.

Referinţa leu/euro publicată marţi de Banca Naţională a României (BNR) a atins un nou maxim istoric, pentru a treia zi consecutiv, de 4,5651 unităţi, însă leul s-a apreciat în faţa dolarului, cursul coborând la 3,7113 lei/dolar

În sesiunea precedentă, cursul pentru euro s-a plasat la 4,5571 lei/euro, precedentul nivel record, iar cursul pentru dolar a fost de 3,7399 lei/dolar, reprezentând maximul istoric.

Cotaţia de referinţă publicată luni arată o scădere a leului cu 5,6% faţă de euro comparativ cu rata de schimb de la finele aului trecut. Ultima cotaţie din 2011 a fost de 4,3197 lei/euro.

Cursul pentru franc a urcat cu 0,65 bani, la 3,8009 lei/franc, un nou maxim pentru ultimele zece luni. O rată oficială mai ridicată a fost înregistrată la 5 septembrie 2011, când francul a fost cotat la 3,8133 lei.

Cursurile de referinţă leu/dolar şi leu/franc sunt calculate de BNR în funcţie de paritatea leu/euro şi ratele de schimb euro/dolar şi euro/franc.

Paritatea leu/euro a început să crească semnificativ încă de la începutul săptămânii trecute, ca urmare a tensiunilor politice dintre PDL şi USL, iar suspendarea preşedintelui Traian Băsescu a intensificat aversiunea la risc a investitorilor.

Dobânzile afişate de băncile comerciale pentru plasamentele cu scadenţă la o zi au revenit pe scădere, de la 2,33 – 2,80% la 1,26 – 1,74%, după ce banca centrală a injectat luni în piaţă 8,21 miliarde lei (1,8 miliarde euro).

Randamentele cu scadenţa la o săptămână au coborât de la 3,49 – 3,96% la 3,18 – 3,65% pe an.

Te-ar mai putea interesa și
Germania pune filialele Rosneft sub administrare specială, pentru a controla activele companiei din ţară
Germania pune filialele Rosneft sub administrare specială, pentru a controla activele companiei din ţară
Guvernul german a plasat filialele din Germania ale grupului rus Rosneft sub administrare fiduciara, a anunţat sâmbătă Ministerul Economiei, într-un nou pas prin care Berlinul urmăreşte să......
Potențial de 1,3  miliarde de euro pentru România: comunitățile de energie intră în etapa de aplicare, finanțarea a fost deschisă. Valea Jiului, posibil primul proiect-pilot național
Potențial de 1,3  miliarde de euro pentru România: comunitățile de energie intră în etapa de aplicare, finanțarea ...
România se află într-un moment decisiv pentru dezvoltarea comunităților de energie. Cadrul legislativ este adoptat, ...
Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei a murit, a anunțat Trump
Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei a murit, a anunțat Trump
Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a murit, confirmă președintele Statelor Unite, Donald Trump, într-o ...
Semiluna Roşie iraniană: 201 morţi şi 747 răniţi în urma atacurilor israeliene şi americane; 24 de provincii afectate
Semiluna Roşie iraniană: 201 morţi şi 747 răniţi în urma atacurilor israeliene şi americane; 24 de provincii afectate
Semiluna Roşie iraniană a anunţat sâmbătă seara că până la ora pâna la ora 20:45 locală (17:15 GMT) a înregistrat ...