Tăriceanu: Suntem în criză politică. Băsescu să-şi dea demisia şi să nu se ascundă în proceduri

Fostul premier Călin Popescu Tăriceanu a declarat, luni, că preşedintele suspendat, Traian Băsescu, trebuie să-şi dea demisia în urma votului exprimat împotriva sa, precizând că în acest moment România se află într-o criză politică pentru care vinovat exclusiv ar fi acesta.
Economica.net - lun, 30 iul. 2012, 11:40
Tăriceanu: Suntem în criză politică. Băsescu să-şi dea demisia şi să nu se ascundă în proceduri

„Ar trebui să aibă (Traian Băsescu, n.r.) o reflecţie serioasă asupra viitorului său politic, să ia exemplu de ceea ce se întâmplă în ţările democratice, şi am să dau exemplul generalului de Gaulle, care în anul 1968, în urma unui referendum organizat pe o cu totul şi cu totul altă temă, nu un referendum referitor la admitere, ci un referendum referitor la un proiect pe care el îl iniţiase şi care a fost respins, a considerat pe bună dreptate că francezii l-au dezavuat şi şi-a dat demisia”, a exemplificat Tăriceanu.

El a precizat că în cazul României, preşedintele suspendat Traian Băsescu ar trebui să-şi dea demisia din funcţie, după ce afirmase că optează pentru „întoarcerea la popor”, iar cele mai multe voturi de la referendum au fost pentru demiterea sa.

„Aici lucrurile sunt cu mult mai clare pentru că, politic vorbind, cetăţenii au votat direct pentru demiterea lui într-un număr extrem de mare (…) când peste 7 -8 milioane de cetăţeni îi spun preşedintelui că nu-l doresc, el trebuie să ţină cont de voinţa cetăţenilor, aşa cum în trecut a spus că numai întoarcerea la popor este soluţia validă pentru ieşirea din crizele politice. Suntem într-o criză politică, motiv pentru care preşedintele trebuie să-şi dea demisia şi să nu se ascundă în spatele unor proceduri de ordin administrativ, care îi pot permite eventual să se întoarcă în funcţia pe care a deţint-o”, a susţinut Tăriceanu.

Fostul premier a mai precizat că este normal ca reprezentanţii USL să nu rămână „resemnaţi sau impasibili” în faţa situaţiei post-referendum, iar juriştii USL lucrează la o strategie privind rezultatul referendumului.

El a fost întrebat dacă preşedintele interimar, Crin Antonescu, ar trebui să-şi dea demisia în urma prezentării la urne a sub 50% din cei cu drept de vot, motiv care duce la invalidarea referendumului.

„După părerea mea, pentru impasul în care ne găsim este vinovat exclusiv preşedintele care a îndemnat în mod făţiş cetăţenii să se abţină de la vot, punând astfel sub semnul îndoielii valabilitatea pragului stabilit de Curtea Constituţională”, a mai spus Tăriceanu, precizând că rezultatul referendumului este „viciat şi nu este în spiritul a ceea ce a hotărât Curtea Constituţională”.

Te-ar mai putea interesa și
Plenul comun al Parlamentului se reuneşte luni, de la ora 21:30, pentru votul în cazul Guvernului Veştea
Plenul comun al Parlamentului se reuneşte luni, de la ora 21:30, pentru votul în cazul Guvernului Veştea
Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veştea să aibă loc luni, începând cu ora 21:30....
Salt Bank a lansat două noi planuri, cu noi tipuri de carduri: Salt Premium și Salt Everyday
Salt Bank a lansat două noi planuri, cu noi tipuri de carduri: Salt Premium și Salt Everyday
Salt Bank a lansat două noi planuri care oferă acces la noi tipuri de carduri, beneficii de până la 3.000 de lei și ...
Un port din zona Galați primește din nou nave, pentru prima dată în 38 de ani
Un port din zona Galați primește din nou nave, pentru prima dată în 38 de ani
Portul Bazinul Nou Galați își confirmă rolul strategic în dezvoltarea regiunii, anunță Compania Națională Administrația ...
Încep audierile miniştrilor propuşi în Guvernul Veştea, în Comisiile parlamentare
Încep audierile miniştrilor propuşi în Guvernul Veştea, în Comisiile parlamentare
Audierile miniştrilor propuşi în Cabinetul Veştea încep luni în comisiile de specialitate.