Dacia stă între Mercedes şi BMW, la Salonul Auto de la Paris

Dacia se prezintă pe scena Salonului de la Paris cu două noutăţi extrem de interesante pentru industria auto din  Europa şi nu numai. Logan şi Sandero se anunţă a fi două modele care vor mişca industria auto în următoarea perioadă. Aşa că organizatorii evenimentului au ales ca Dacia să se afle într-o companie selectă, iar standul constructorului român este încadrat de unele dintre cele mai mari branduri auto.
Economica.net - J, 27 sept. 2012, 08:04
Dacia stă între Mercedes şi BMW, la Salonul Auto de la Paris

Standul Dacia de la Salonul Auto de la Paris este încadrat de producătorii germani Mercedes şi BMW, lângă suedezii de la Volvo şi bineînţeles lângă „părintele” de la Renault şi cealaltă franţuzoaică – Peugeot, după cum arată schiţa pavilionului prezentată de publicaţia franceză Turbo.

 Stand Dacia la Salonul Auto de la Paris

Logan 2

Noul Logan vine cu design mult schimbat, preluând elemente de la Duster şi Lodgy. Noul Logan va primi o nouă motorizare economică, propulsorul turbo pe benzină de 0,9 litri şi 90 cai-putere.

La interior, noul Logan propune o planşă de bord restilizată, care poate acomoda opţiunea Media Nav prezentă pe modelul Lodgy, un sistem multimedia cu touchscreen de 7 inci care poate controla funcţii precum navigarea, radioul, muzica şi apelurile telefonice hands-free.

Sandero 2

Noul Sandero caută să „seducă” clienţii, notează publicaţia franceză, cu un design nou şi un interior mai atrăgător. Cu o lungime de 4 metri, automobilul vine cu o grilă frontală mărită, „un look mai hotărât” şi stopuri care amintesc de Volkswagen Polo.

La interior, prioritatea a rămas simplitatea. Doar anumite inserţii de aluminiumai reduc din „atmosfera de austeritate”.

În materie de motorizări, ambele modele pot fi echipate cu propulsorul economic TCe de 0,9 litri pe benzină, turbo, care poate dezvolta 90 de cai putere. Restul motoarelor disponibile sunt cunoscute de pe modele Dacia anterioare.

La Paris sunt două maşini româneşti care sunt nominalizate la titlul de masina anului 2013. Este vorba despre Dacia Lodgy care este fabricată la uzina de la Tanger, Maroc şi Ford B-Max care este făcută la Craiova.

Te-ar mai putea interesa și
Băncile au închis robinetul creditelor. Deși stau pe un munte de lichiditate, dau tot mai puține împrumuturi – record negativ în Europa
Băncile au închis robinetul creditelor. Deși stau pe un munte de lichiditate, dau tot mai puține împrumuturi – ...
Gradul de intermediere financiară a ajuns la 23,3% la finalul primului trimestru din 2026, cel mai mic din UE, în timp ce raportul credite/depozite a ajuns la 67,49%, conform informațiilor......
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, ...
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...