Serviciu de alertare prin SMS pentru românii care călătoresc în străinătate, lansat la MAE

Cetăţenii români care călătoresc în străinătate în ţări cu riscuri pentru securitatea sau siguranţa lor fizică ar putea fi alertaţi prin SMS privind riscurile la care se expun, cu ajutorul unui serviciu lansat, luni, la MAE, în prezenţa premierului Victor Ponta.
Economica.net - lun, 29 oct. 2012, 12:07
Serviciu de alertare prin SMS pentru românii care călătoresc în străinătate, lansat la MAE

Serviciul a fost realizat prin cooperarea MAE cu firmele de telefonie mobilă Cosmote, Orange, RCS&RDS şi Vodafone. Cetăţenii români care călătoresc într-o astfel de zonă şi deţin un telefon mobil cu roaming la una dintre cele patru companii vor primi de la intrarea pe teritoriul ţării respective, pe lângă obişnuitul mesaj de bun-venit în limba maternă şi un SMS privind situaţia de risc şi informaţii privind datele de contact ale celei mai apropiate misiuni diplomatice a României şi ale MAE.

„Îmi plac aceste proiecte, când sectorul privat lucrează împreună cu cel de stat. Sper ca românii să beneficieze cât mai repede de acest serviciu (…) Vreau doar să felicit MAE şi cei patru mari operatori pentru un program care poate părea că nu va fi folosit de foarte mulţi oameni, dar cei care vor ajunge în aceste ţări, îl vor aprecia foarte mult”, a afirmat premierul.

El şi-a amintit că atunci când a fost în vizită în Afganistan, la Kandahar, nu a primit un astfel de SMS. „Sper ca data viitoare să primesc şi un astfel de SMS”, a spus premierul în engleză, râzând.

La eveniment au participat şi reprezentanţi ai companiilor menţionate şi ai Autorităţii de Reglementare în domeniul telefoniei mobile, ministrul de Externe, Titus Corlăţean, ministrul Comunicaţiilor, Dan Nica, şi reşedintele CNA, Răsvan Popescu.

Ministrul Corlăţean a precizat că serviciul va funcţiona în ţări cu risc de conflict armat din Orientul Mijlociu, cum ar fi Siria, dar şi în ţări cu fenomene meteorologice şi naturale periculoase, cum a fost Islanda în timpul erupţiei vulcanului din urmă cu câţiva ani.

El a precizat că serviciul respectă legea privind protecţia datelor cu caracter personal, explicând că MAE nu va accesa baza de date cu caracter personal şi că operatorii de telefonie mobilă vor transmite mesajele de avertizare.

Potrivit lui Corlăţean, costurile serviciului sunt foarte reduse, datorită parteneriatului cu operatorii de telefonie mobilă, iar abonamentul lunar pe care îl va plăti MAE nu va depăşi câteva sute de euro pe lună.

MAE a mai încheiat în urmă cu două săptămâni şi un protocol de colaborare cu CNA privind difuzarea în media de stat TV şi radio a unor spoturi informative privind alertele de călătorie în ţări şi zone periculoase.

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...