Nemţii de la Continental Anvelope au investit 271 milioane euro la Timişoara în ultimii 12 ani

Producătorul german de anvelope Continental a investit în ultimii 12 ani peste 271 milioane euro la fabrica din Timişoara, lansând în ultimul an un program de extindere în valoare de 50 de milioane de euro.
Economica.net - J, 08 nov. 2012, 12:26
Nemţii de la Continental Anvelope au investit 271 milioane euro la Timişoara în ultimii 12 ani

„Programul de extindere va îmbunătăţi fluxul tehnologic, va asigura autonomia fabricii şi va include proiecte speciale de protecţie a mediului”, se arată într-un comunicat al Continental.

Compania şi-a majorat producţia de la 1,2 milioane de anvelope, în 2001, la 14,8 milioane anul trecut, iar numărul angajaţilor a crescut de la 200 la 1.800 în aceeaşi perioadă.

Cu o cifră de afaceri de 30,5 miliarde de euro în 2011, Continental este unul dintre cei mai importanţi furnizori pentru industria auto la nivel mondial.

Până la sfârşitul anului trecut, Continental a investit aproape 575 de milioane de euro în activităţile din România, unde este reprezentat de Automotive Group şi Rubber Group.

Continental deţine şapte unităţi de producţie şi trei centre de cercetare şi de dezvoltare, la Timişoara, Sibiu, Carei, Nadab, Braşov şi Iaşi. De asemenea, grupul este partener al unui joint-venture în Slatina şi al unui centru de distribuţie al anvelopelor pentru Europa de Est, în Săcălaz.

Continental are peste 10.500 de angajaţi în România.

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...