FAO: 49 de milioane de latino-americani suferă de foamete

Aproximativ 49 de milioane de persoane din America Latină şi din Caraibe, reprezentând 8,3% din populaţia totală a regiunii, suferă de foamete, potrivit unui raport difuzat joi de Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură /FAO/, relatează AFP.
Economica.net - vin, 23 nov. 2012, 12:54
FAO: 49 de milioane de latino-americani suferă de foamete

‘Foametea a afectat aproximativ 868 de milioane de persoane în întreaga lume, dintre care 49 de milioane în America Latină şi în Caraibe. Aceasta înseamnă că aproximativ 8,3% din populaţia regiunii nu consumă caloriile necesare zilnic pentru a avea o viaţă sănătoasă’, potrivit documentului difuzat de FAO, al cărui sediu regional se află la Santiago de Chile, scrie Agerpres.

Această cifră reprezintă o scădere în raport cu 50 de milioane de persoane înregistrate în anii 2007-2009, se arată în raportul intitulat ‘Panorama securităţii alimentare şi nutriţionale în 2012’, prezentat în cursul unei conferinţe de presă în capitala Chile. În pofida nivelului de creştere susţinută în regiune, în ultimul deceniu, ‘se poate afirma că în pofida menţinerii tendinţei de diminuare a numărului persoanelor afectate de foamete, ritmul a încetinit’, menţionează FAO.

Potrivit organizaţiei, numărul persoanelor care suferă de foamete în regiune nu este cauzat de insuficienţa producţiei alimentare, ci de lipsa accesului unui segment important al populaţiei la veniturile necesare’ pentru a achiziţiona alimente.

Cele mai afectate ţări de foamete în regiune sunt Haiti (44,5% din populaţie), Guatemala (30,4%), Paraguay (25,5%), Bolivia (24,1%) şi Nicaragua (20,1%). Cuba, Argentina, Chile, Mexic, Uruguay şi Venezuela ‘au reuşit să elimine flagelul foametei, în timp ce ţări din Caraibe ca Republica Dominicană şi Haiti, sau din America Centrală, ca Guatemala, s-au afundat’ în această problemă, potrivit FAO. Securitatea alimentară a celor mai vulnerabile familii este ameninţată de creşterea preţurilor. Potrivit FAO, între iunie şi august 2012, preţul mediu la porumb a crescut cu 25%, la soia cu 20% şi la grâu cu 26%.

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...