Egiptul va cumpăra încă 30 de avioane Rafale de la Franţa

Egiptul va comanda suplimentar 30 de avioane de luptă Rafale Franţei, a indicat luni pentru AFP o sursă apropiată dosarului, confirmând parţial informaţii dezvăluite de ziarul de investigaţie online Disclose.
AGERPRES - lun, 03 mai 2021, 19:58
Egiptul va cumpăra încă 30 de avioane Rafale de la Franţa

Important client al industriei franceze de armament, Egiptul a fost prima ţară străină care a cumpărat 24 de avioane Rafale în 2015,  scrie Agerpres.

Constructorul Dassault nu a dorit să comenteze această informaţie care ar marca un nou important succes comercial pentru aparatul său.

„Discuţii foarte avansate au loc de fapt cu Egiptul şi anunţuri ar putea fi făcute foarte curând”, a reacţionat la rândul său pentru AFP o sursă guvernamentală franceză.

Potrivit detaliilor dezvăluite de Disclose, Franţa şi Egiptul au încheiat la 26 aprilie un contract în valoare de 3,95 milioane de euro, cuprinzând vânzarea a 30 de avioane de vânătoare Rafale, precum şi alte două contracte în beneficiul constructorului de rachete MBDA şi Safran Electronics&Defense.

O delegaţie egipteană urma să parafeze acordul în această luni la Paris.

O sursă apropiată dosarului a confirmat pentru AFP comandarea celor 30 de aparate, fără a preciza modalităţile financiare.

Această vânzare va confirma succesul la export, tardiv dar real, al avionului de luptă francez. Comandat de Egipt, iar apoi de Qatar (36) şi India (36), aparatul a fost vândut în ianuarie Greciei în 18 exemplare.

Lunile viitoare ar putea fi benefice, speră Dassault Aviation: Rafale este în competiţie pentru achiziţionare în Elveţia, în Finlanda şi în Croaţia.

„Revine clientului sarcina să comunice acest tip de comandă, dar dacă anunţul se confirmă, ar fi un frumos succes pentru industria franceză şi pentru locurile de muncă în Franţa”, a reacţionat luni pentru AFP Cedric Perrin, vicepreşedinte al Comisiei de apărare din Senat. A

Te-ar mai putea interesa și
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Conținutul de umiditate pe profilul de sol 0-100 centimetri în cultura de porumb neirigat se va situa în următoarele zile în limite scăzute și deosebit de scăzute (secetă pedologică......
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat duminică în largul Ciprului de Nord.
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 de euro
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 ...
Prima licitaţie din România dedicată taurilor de reproducţie din rasele Limousine şi Charolaise va avea loc pe data ...
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Retailerul de fashion pentru bărbați AC&CO, originar din Turcia și prezent în mai multe centre comerciale din București ...