Fermierii şi salariaţii din zona Clujului ar putea fi afectaţi de închiderea fabricii Napolact

Fermierii şi salariaţii din zona Clujului ar putea fi afectaţi de închiderea fabricii Napolact de la Cluj-Napoca, decizia companiei având în vedere, de fapt, strategia ce trebuie urmată din 2014 la nivel european, în privinţa laptelui neconform şi ulterior, din 2015, desfiinţarea cotelor, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, Dorin Cojocaru, directorul general al Asociaţiei Patronale Române din Industria Laptelui /APRIL/.
Economica.net - mie, 19 iun. 2013, 12:52
Fermierii şi salariaţii din zona Clujului ar putea fi afectaţi de închiderea fabricii Napolact

‘Ca şi preşedinte al Patronatului Laptelui, nu pot să comentez decizii private ale firmelor private. Pot, însă, să discut la modul general despre caz. Din informaţiile pe care le am nu s-a luat încă nicio decizie cu Napolact. Sunt doar discuţii… Ca impact trebuie să înţelegem următoarea chestie: avem trei găleţi cu lapte – una e plină jumătate, alta un sfert, iar a treia tot un sfert. Ca să mergi mai departe şi mai comod pui tot laptele într-o singură găleată. Deci, în momentul în care ai trei capacităţi de producţie, este normal să muţi producţia într-o singură capacitate ca să reduci costurile, să poţi să fii competitiv în continuare pe piaţă. Practic, te pregăteşti, faci o strategie pentru 2014 când se încheie derogarea la laptele neconform. În 2015 ai desfiinţarea cotelor de lapte şi automat tu trebuie să devii competitiv cu procesatorii din afara României, din Comunitatea Europeană’, a afirmat Cojocaru.

Potrivit şefului APRIL, singurii care ar avea de suferit de pe urma acestei sistări ar putea fi fermierii şi salariaţii din zona Clujului.

‘Brandul rămâne, deci acesta nu va fi afectat. Târgu Mureş e tot în inima Ardealului, iar Napolact poate vinde în continuare lapte din inima Ardealului. Pe de altă parte, e posibil să fie afectaţi fermierii din zona Clujului pentru că nu ştiu, sincer, dacă ei şi-au făcut o strategie şi pe colectarea de lapte, adică să nu mai ia lapte din zonă. Dacă nu mai iau lapte din zona Clujului, atunci scade cererea, scade preţul. Mă gândesc că, după 2015, va veni şi lapte ieftin din zona Ungariei, mai ales din zona de graniţă – Satu Mare, Bihor, Cluj, Arad – dar o să vină şi produs finit mai ieftin. Toată lumea îşi face o strategie pentru 2015 şi consider că închiderea capacităţii de la Cluj-Napoca face parte din această strategie, plus reducerea costurilor de producţie pentru că au scăzut vânzările cu 4-5% pe an, din 2000 încoace’, a explicat Dorin Cojocaru.

Luna trecută, acţionarul majoritar al societăţii Napolact Cluj-Napoca, compania olandeză FrieslandCampina, confirma, într-un comunicat de presă, faptul că va închide fabrica din comuna Ţaga, judeţul Cluj.

Decizia s-a luat ca urmare a scăderii vânzărilor şi a ‘interesului mic pentru specialităţile de brânzeturi româneşti.

Te-ar mai putea interesa și
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, luni, în şedinţă comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veştea. ...
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori Bucureşti, acţiunile sale debutând luni ...
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în valoare de 15.900 de lei săptămâna trecută
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în ...
Poliţia Locală a Capitalei anunţă că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, ...