Moscova a decis să-și „optimizeze” numărul personalului diplomatic din Ucraina, de teama provocărilor

Rusia a decis să-şi "optimizeze" numărul personalului său diplomatic în Ucraina, de teama "provocărilor" Kievului sau ale unei alte părţi, a anunţat sâmbătă purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, citată de Reuters şi France Presse, relatează Agerpres.
AGERPRES - S, 12 feb. 2022, 13:49
Moscova a decis să-și

„De teama unor posibile provocări din partea regimului de la Kiev sau a unor ţări terţe, am decis o anumită optimizare a personalului reprezentanţelor ruse în Ucraina”, a declarat Maria Zaharova într-un comunicat, ca răspuns la o întrebare a presei cu privire la reducerea prezenţei pe teritoriul vecinului său prooccidental.

„Având în vedere influenţa semnificativă pe care Washingtonul şi Londra o au asupra Kievului (…), concluzionăm că colegii noştri americani şi britanici sunt aparent la curent cu anumite acţiuni care se pregătesc în Ucraina susceptibile să complice considerabil situaţia în domeniul securităţii”, a adăugat Maria Zaharova.

Maria Zaharova nu a spus dacă aceasta înseamnă o reducere a numărului de personal, dar a precizat că ambasada şi consulatele din Ucraina continuă să-şi îndeplinească funcţiile cheie.

Multe ambasade occidentale au întreprins măsuri similare, unele ţări precum Statele Unite, Canada şi Australia cerând cetăţenilor lor să părăsească Ucraina cât mai curând posibil.

Statele Unite au avertizat vineri cu privire la o posibilă iminentă invazie rusă a Ucrainei. Remarci descrise drept „isterie” de către Moscova, în timp ce Kievul a chemat la „calm”.

Tensiunile au crescut de câteva săptămâni pe fondul masării de trupe ruseşti şi creşterii activităţii militare, care au generat temeri că Rusia ar putea ataca Ucraina. Rusia neagă asemenea planuri.

Te-ar mai putea interesa și
Transformările din industria auto impun reevaluarea politicilor de preţuri de transfer – opinie Deloitte
Transformările din industria auto impun reevaluarea politicilor de preţuri de transfer – opinie Deloitte
Tranziţia către vehicule electrice, volatilitatea costurilor şi reorganizarea lanţurilor de aprovizionare impun reevaluarea periodică a politicilor de preţuri de transfer şi a modului în care......
Schimbare majoră în benzinării, revine politica de prețuri dinaintea situației de criză
Schimbare majoră în benzinării, revine politica de prețuri dinaintea situației de criză
Prețurile carburanților erau identice la nivel național în benzinăriile din același lanț până la 1 iulie, moment ...
Reguli noi pentru marile companii din România – Dosarul preţurilor de transfer la ANAF va fi depus anual, din 2026 (PwC)
Reguli noi pentru marile companii din România – Dosarul preţurilor de transfer la ANAF va fi depus anual, din 2026 ...
Marii contribuabili vor avea obligaţia să depună anual, în format electronic, dosarul preţurilor de transfer pentru ...
Record în Germania – „Cel mai mare elan antreprenorial”, peste 3.000 de startup-uri înfiinţate în prima jumătate din 2026, mai multe decât în tot anul 2024
Record în Germania – „Cel mai mare elan antreprenorial”, peste 3.000 de startup-uri înfiinţate în prima ...
Germania a înregistrat un număr record de startup-uri în prima jumătate a anului, inteligenţa artificială ajutând ...