Oil Terminal a avut pierderi de 4,4 milioane lei în primul semestru

Compania de stat Oil Terminal Constanţa (OIL) a avut în perioada ianuarie-iunie pierderi de 4,4 milioane lei, faţă de un câştig de aproape 230.000 lei în prima jumătate a anului 2012, şi a raportat o cifră de afaceri în scădere cu 7,2%, la 48,9 milioane lei (11,1 milioane euro).
Economica.net - lun, 12 aug. 2013, 09:56
Oil Terminal a avut pierderi de 4,4 milioane lei în primul semestru

Oil Terminal a avut în primul semestru al anului trecut o cifră de afaceri de 52,7 milioane de lei.

Compania este specializată în prestarea de servicii privind primirea, depozitarea şi expedierea petrolului şi a păcurii, precum şi a altor materii prime lichide pentru import, export şi tranzit.

Statul controlează, prin Ministerul Economiei, 59,62% din capitalul companiei. Fondul Proprietatea are 8,45% din titluri, fondul de investiţii Broadhurst Investments deţine 7,63%, iar diferenţa aparţine mai multor acţionari.

Te-ar mai putea interesa și
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Un indicator al inflaţiei urmărit cu atenţie de Rezerva Federală a SUA (Fed) a crescut luna trecută la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani, pe fondul majorării preţului benzinei, un......
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Tronsoanele Poieni - Aleșd - Frontieră Ungaria (aproape 100 de kilometri) "prind viteză" în proiectul electrificării ...
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Al doilea mare producător din OPEC, Irakul, ia în calcul părăsirea cartelului dacă organizația respinge planul Bagdadului ...
Doi clienți BT merg la Marele Premiu al Austriei: Formula 1 și noua economie a experiențelor
Doi clienți BT merg la Marele Premiu al Austriei: Formula 1 și noua economie a experiențelor
În ultimii ani, marile branduri au început să își regândească relația cu publicul. Dacă în trecut succesul unei ...