Primul tren de metrou Alstom pentru M5 a ajuns la București. Încă nouă ar putea sosi anul acesta

Primul tren de metrou din cele 13 din comanda Alstom a sosit marți la București, a spus pentru ECONOMICA.NET Mihai Barbu, președintele Consiliului de Administrație al Metrorex. Alte nouă trenuri de metrou urmează să ajungă până la finalul anului în țară, urmând ca restul de trei garnituri să fie livrate anul viitor, conform calendarului actualizat, prezentat Metrorex de producător.
Anemona Andone - mar, 23 apr. 2024, 22:20
Primul tren de metrou Alstom pentru M5 a ajuns la București. Încă nouă ar putea sosi anul acesta

Noul tren urmează să ajungă în depoul Berceni miercuri, iar din 14 mai, timp de o lună, va fi utilizat de Alstom pentru a efectua cursuri cu 20 de mecanici Metrorex, a menționat Mihai Barbu.

După această perioadă, noul tren va intra în teste noaptea și în weekend pe Magistrala 5 de metrou, urmând ca din toamnă să fie introdus în circulație cu călători, a estimat președintele Consiliului de Administrație al Metrorex.

Primul tren care trebuia să ajungă de fapt în România, denumit „Ilfov”, abia a plecat din Brazilia, după ce inițial au fost anumite probleme. Cel care a sosit recent în țară este denumit „Giurgiu”.

Pe 27 februarie, compania producătoare a anunțat că primul tren de metrou destinat celei mai moderne linii de metrou din București plecase din fabrica de la Taubate, Brazilia, urmând să se îmbarce cu destinația Hamburg, de unde va ajunge în România pe cale rutieră.

„Trenul, numit Giurgiu, va circula pe Magistrala 5 după finalizarea testelor obligatorii în vederea punerii în funcție. Drum bun și ne vedem la București!”, se arăta într-o postare a Alstom pe pagina proprie de LinkedIn.

La finele lunii ianuarie, un angajat al Metrorex S.A. a publicat pe pagina sa de Facebook primele imagini cu trenul Alstom Metropolis (BM 4) 1402-2402 “Giurgiu”, destinat Magistralei 5 de metrou din București.

Penalizări pentru Alstom

Oricum, trenurile fabricate în Brazilia pentru metroul bucureștean ar fi trebuit să ajungă în România începând din iunie 2022. E vorba despre 13 garnituri de tren.

Penalitățile imputate companiei Alstom pentru întârziere erau de 22 de milioane de euro, dintr-un contract de 100 de milioane de euro, potrivit celor mai recente informații transmise de către ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

CITEȘTE ȘI:

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...