Constantin Niţă îi ia ministrului tehnocrat al energiei, Răzvan Nicolescu, toate companiile din energie. De ce

Proaspăt numit în funcţia de ministru tehnocrat al energiei, Răzvan Nicolescu nu va mai administra societăţile din domeniul energetic, dacă o propunere de act normativ înaintată de Ministerul Economiei, condus de Constantin Niţă, prin care toate companiile energetice trec la Economie, va fi aprobată azi de Guvern.
Economica.net - mar, 18 mart. 2014, 18:46
Constantin Niţă îi ia ministrului tehnocrat al energiei, Răzvan Nicolescu, toate companiile din energie. De ce

Toate societăţile din domeniul energetic vor trece din coordonarea Ministerului Energiei, condus de proaspăt numitul tehnocrat  Răzvan Nicolescu, în cea a Ministerului Economiei, condus de Constantin Niţă, fostul ministru al energiei în guvernarea USL.

Administrarea şi privatizarea societăţilor din domeniul energetic va trece în curtea unei instituţii nou-înfiinţate, denumite Departamentul pentru Privatizare şi Administrarea Participaţiilor Statului, (DPAPS) care este în subrodinea Minsterului Economiei şi care preia atribuţiile Departamentului pentru Energie în ceea ce priveşte administrarea companiilor de stat din domeniul energetic. Prevederea apare într-un proiect de act normativ postat pe site-ul Ministerului Economiei.

Vedeţi aici proiectul de act normativ

Cu alte cuvinte, ministrul Economiei şi fostul ministru al Energiei, Constantin Niţă, intenţionează să ia din curtea noului ministru delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, administrarea tuturor societăţilor din domeniul energetic.

Coincidenţă sau nu, proiectul de act normativ a apărut în aceeaşi zi în care Nicolescu a anunţat două măsuri care ar putea părea incongruente cu politica dusă până acum de Constantin Niţă în calitatea sa de ministru al Energiei.

Nicolescu a a cerut demiterea şefului Electrocentrale Bucureşti, numit în funcţie de Adriean Videanu în 2010 şi păstrat de Niţă, din cauza preţurilor prea mari pe care compania le plăteşte pentru gazul importat din Rusia şi a tergiversării proiectului de fuziune între Electrocentrale şi RADET Bucureşti.

Tot ieri, Departamentul pentru Energie condus de Nicolescu a decis să nu participe la AGA Romgaz prin care compania de stat ar fi trebuit să decidă participarea la construcţia hidrocentralei de acumulare prin pompaj de la Tarniţa-Lăpuşteşti (Cluj), şi la capitalul companiei de proiect pentru construirea cablului de interconectare submarină de  400 Kv dintre România şi Turcia.

Acest proiect a fost susţinut de Constantin Niţă, când era ministru al energiei.

Fondul Proprietatea, cel mai mare acţionar la Romgaz, după statul român, a salutat decizia Departamentului pentru Energie, pentru că, „la momentul actual, nu există suficiente informaţii referitoare la aceste proiecte şi la structurarea finanţării acestora pentru a lua o decizie în deplină cunoştinţă de cauză”, potrivit unui comunicat al FP.

Te-ar mai putea interesa și
Seceta moderată şi puternică se menţine în vestul, nordul şi centrul ţării la culturile de grâu şi porumb – ANM
Seceta moderată şi puternică se menţine în vestul, nordul şi centrul ţării la culturile de grâu şi porumb – ANM
Rezerva de umiditate din sol se va situa în limite satisfăcătoare până la optime pentru culturile de grâu de toamnă şi porumb în sudul şi estul ţării. În Maramureş însă şi pe arii......
Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu aproape 11,5%, în mai 2026
Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu aproape 11,5%, în mai 2026
Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu 11,46%, în mai 2026, până la 681 milioane de lei, de la 769,1 milioane ...
BNS solicită reforme urgente ale legislaţiei muncii, protecţiei sociale şi locuirii în România
BNS solicită reforme urgente ale legislaţiei muncii, protecţiei sociale şi locuirii în România
Blocul Naţional Sindical salută Strategia europeană de combatere a sărăciei şi solicită reforme urgente ale legislaţiei ...
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf
Ministrul irakian de externe Fuad Hussein a declarat duminică că ţara sa doreşte să fie gazda unei posibile întâlniri ...