Producţia de cărbune net a scăzut cu 11,7%, în primul trimestru din 2014

Producţia de cărbune net a României a totalizat, în primul trimestru din 2014, 1,129 milioane tone echivalent petrol (tep), fiind cu 11,7 (149.600 tep) mai mică faţă de cea din perioada similară a anului trecut, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Economica.net - lun, 19 mai 2014, 11:23
Producţia de cărbune net a scăzut cu 11,7%, în primul trimestru din 2014

În perioada menţionată, România a importat 96.900 tep cărbune net, cu 64.800 tep (40,01%) mai puţin comparativ cu cantitatea importată în primele trei luni din 2013.

Sectorul de cărbune va ocupa un loc important în strategia energetică a României, în condiţiile în care asigură în prezent circa 30% din producţia de energie electrică, a declarat Karoly Borbely, secretar de stat în Departamentul pentru Energie.

Sectorul de cărbune va ocupa un loc important în strategia energetică a României. Trebuie găsite soluţii ca acele companii care produc din cărbune să funcţioneze eficient. Minele care se vor închide primesc subvenţii pentru care Comisia Europeană şi-a dat acordul. Este un subiect delicat, extrem de greu, dar vom găsi soluţii’, a spus Borbely.

Potrivit acestuia, investiţiile în acest sector trebuie să continue, altfel vor exista probleme de ordin social.

‘Trebuie să avem în vedere că 30% din mixul energetic este format din cărbune. Trebuie să găsim investiţii şi pentru cei care lucrează în acest sector, altfel vor fi probleme sociale. Nu trebuie să privim strategia energetică doar din punct de vedere economic, ci şi social, în condiţiile în care Guvernul are o strategie foarte clară de păstrare a locurilor de muncă’, a completat el.

Borbely a mai spus că proiectul strategiei energetice a ţării va fi lansat în dezbatere publică până la finele lunii septembrie.

‘În ultimul timp au fost la noi foarte multe companii şi investitori care vor să participe la strategia energetică, vor să investească în acest sector. România trebuie să profite de această situaţie. Criza din Ucraina nu ne afectează negativ absolut deloc, suntem o ţară aproape în totalitate independentă energetic. La nivelul UE, România este a treia ţară independentă energetic, după Danemarca şi Estonia, ceea ce ne conferă un cadru extrem de privilegiat. Avem 20.000-21.000 de MW de capacitate instalată şi consumăm 7.000 de MW, astfel că provocarea cea mai mare este interconectarea cu ţările vecine’, a adăugat secretarul de stat.

Te-ar mai putea interesa și
Germania propune asumarea unui angajament puternic de finanţare pentru Ucraina la summitul NATO
Germania propune asumarea unui angajament puternic de finanţare pentru Ucraina la summitul NATO
Cancelarul german Friedrich Merz a propus miercuri, la Berlin, o iniţiativă ca NATO să ofere un angajament ferm de finanţare pentru Ucraina la următorul său summit, care va avea loc la Ankara......
Trump a ordonat o investigație asupra marilor companii petroliere, pe motiv că nu scad prețurile la carburanți, deși petrolul s-a ieftinit
Trump a ordonat o investigație asupra marilor companii petroliere, pe motiv că nu scad prețurile la carburanți, deși ...
Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că a ordonat o investigație asupra marilor companii energetice, acuzându-le ...
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt ...
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...