Criză de apă în Grecia. Temperaturile se apropie de 45 de grade

Valul de căldură din Grecia s-a intensificat miercuri şi se aşteaptă să se agraveze şi mai mult joi, conform prognozelor meteo, temperaturile locale apropiindu-se deja de 45°C marţi, transmite AFP.
AGERPRES - mie, 23 iul. 2025, 15:27
Criză de apă în Grecia. Temperaturile se apropie de 45 de grade

Lipsa ploilor şi căldura provoacă, de asemenea, o secetă şi o penurie de apă care alarmează autorităţile. Prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis a prezentat un „plan naţional pentru apă” care include o revizuire a modelului de gestionare a apei, scrie Agerpres.

Cele mai ridicate temperaturi, între 40 şi 44°C, sunt aşteptate miercuri în regiunile continentale estice, centrale şi nordice, precum şi pe insulele din estul Mării Egee, potrivit site-ului meteo.gr al Observatorului Naţional din Atena.

La Atena, termometrul a indicat 36,3°C în jurul orei locale 13:30 (09:30 GMT), iar o temperatură maximă de 42°C este aşteptată joi, vineri şi sâmbătă, potrivit aceleiaşi surse.

Pentru a proteja vizitatorii şi paznicii, autorităţile greceşti au închis Acropola antică în intervalul celor mai fierbinţi ore ale zilei, între orele 13:00 şi 18:00, până vineri.

Guvernul grec a interzis munca în aer liber în mai multe sectoare în timpul celor mai fierbinţi ore din cauza valului de căldură, care prezintă riscuri pentru sănătate.

„Este inuman să lucrezi în astfel de condiţii. Asfaltul fierbe”, a declarat pentru AFP Panagiotis Arvanitidis, în vârstă de 35 de ani, membru al sindicatului lucrătorilor de pe platformele de livrare a alimentelor din regiunea nordică Salonic.

„Temperatura ambientală din casa mea a depăşit 30°C în ultimele două zile”, a declarat Anna Spania, în vârstă de 50 de ani, vânzătoare. „Fără aer condiţionat, nu putem supravieţui!”, a adăugat ea.

Cele mai ridicate temperaturi ale valului de căldură care a început duminică au fost înregistrate marţi în centrul Greciei, în Tragana, unde termometrul a urcat la 44,9°C, şi mai la nord, în Larissa, cu 44,8°C, potrivit meteo.gr.

Observatorul Naţional din Atena a avertizat recent că, după temperaturile ridicate şi precipitaţiile reduse din iunie, aproape întreaga Grecie se confruntă cu niveluri de secetă peste normal pentru această perioadă a anului, comparativ cu începutul lunii iunie.

O ţară mediteraneană obişnuită cu valuri de căldură intense în timpul verii, Grecia fusese până acum relativ ferită de caniculă în acest an. În 2024, Grecia a cunoscut cea mai fierbinte vară de când au început înregistrările.

Te-ar mai putea interesa și
Masa de Paşte – Care sunt produsele tradiţionale cu cele mai mari scumpiri şi ce s-a ieftinit (date oficiale INS)
Masa de Paşte – Care sunt produsele tradiţionale cu cele mai mari scumpiri şi ce s-a ieftinit (date oficiale INS)
Scumpiri Paşte - Produsele tradiţionale pentru masa de Paşte s-au scumpit semnificativ în ultimul an, cele mai mari creşteri de preţ fiind înregistrate la pudra de cacao, ciocolată şi miezul......
Cea mai mare rafinărie din România, Petromidia, merge la capacitate maximă – Anunţ de la Guvern
Cea mai mare rafinărie din România, Petromidia, merge la capacitate maximă – Anunţ de la Guvern
Rafinăria Petromidia, operată de Rompetrol, şi-a reluat activitatea şi funcţionează la capacitate maximă, a scris, ...
Cum va fi vremea de Paşte şi care sunt zonele afectate de fenomene extreme, unde va fi vreme rea – Prognoză ANM 6 aprilie – 19 aprilie
Cum va fi vremea de Paşte şi care sunt zonele afectate de fenomene extreme, unde va fi vreme rea – Prognoză ANM ...
Regimul termic va fi unul capricios în aproape toate regiunile din ţară, pe durata următoarelor două săptămâni (6 ...
Cum transformă un ansamblu rezidențial Pipera, construit după standardul nZEB, costurile de întreținere în economii pe termen lung
Cum transformă un ansamblu rezidențial Pipera, construit după standardul nZEB, costurile de întreținere în economii ...
Facturile lunare de utilități sunt adesea o sursă constantă de incertitudine. Costurile variază de la un sezon la altul, ...