Nu se închide nicio termocentrală pe cărbune în această iarnă în România. Succes în discuțiile cu Bruxelles-ul

România nu va închide în această iarnă niciun grup energetic pe cărbune în Oltenia, în urma discuțiilor cu Comisia Europeană, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Mihai Nicuţ - mie, 22 oct. 2025, 18:21
Nu se închide nicio termocentrală pe cărbune în această iarnă în România. Succes în discuțiile cu Bruxelles-ul

″România va avea în continuare active centralele pe cărbune. Trei grupuri vor fi active până la finalul anului 2029, două dintre ele cel puțin până la finalul lunii august a anului viitor. Vom avea în continuare active grupurile pe cărbune din orașul Craiova, pentru a menține în continuare furnizarea de agent termic pentru populație, energie electrică și abur pentru compania Ford, și cele de la Govora, care în această iarnă, până în vară, când va intra noul sistem energetic al municipiului (Râmnicu Vâlcea – n.r.), vor produce agent termic pentru locuitori″, a spus în conferință de presă Bogdan Ivan.

Ivan a făcut această declarație în condițiile în care exista pericolul ca România să fie chiar obligată să închidă grupurile pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia la finalul acestui an, așa cum își asumase în trecut prin planul de decarbonare. Ivan a spus recent apare un risc de blackout și că va negocia termenele de închidere cu Comisia Europeană, mergând și cu un studiu de adecvanță al Sistemului Energetic, realizat la comanda Transelectrica, pentru ca România să nu închidă termocentralele pe cărbune.

Ivan a spus că România ar fi trebuit să închidă capacități de producție pe cărbune de 1.755 MW la 31 decembrie 2025. ″Acest lucru ar fi dus la slăbirea securității energetice a României, la o penurie energetică. În situația în care ar fi fost oprite aceste grupuri, din cauza volumului mult mai mare de importuri, care vedem că au un preț foarte mare, am fi avut și o creștere a facturilor românilor″, a mai spus ministrul.

Astfel, după discuțiile de la Bruxelles, în această iarnă nu se va mai închide niciun grup de la CE Oltenia, care va putea funcționa chiar și cu cinci grupuri la centralele Rovinari și Turceni dacă situația o impune și, desigur, dacă vor exita stocuri de cărbune pentru toate.

„Prin această modificare a PNRR-ului, care a fost una extrem de complicată, România s-a asigurat că cel mai negru scenariu, şi anume situaţia de a avea un potenţial blackout în anumite condiţii în această iarnă, va fi 100% evitat, lucru care ne asigură că avem în continuare foarte clar modul în care vom trece această iarnă. De asemenea, 4500 de oameni îşi vor păstra locurile de muncă”, a spus Ivan.

Pe de altă parte, România a promis Bruxelles-ului că va fi finaliza și pune în funcțiune până în 2029 cele două centrale de gaze de la Turceni și Ișalnița, proiecte care nu au fost nici măcar efectiv începute din punct de vedere al construcției.

Cele două centrale, cu o putere instalată totală de circa 1.300 MW, sunt în procedură de licitație.

Te-ar mai putea interesa și
Şeful NATO laudă România. Ce a spus Rutte despre ţara noastră şi implicarea în războiul din Iran
Şeful NATO laudă România. Ce a spus Rutte despre ţara noastră şi implicarea în războiul din Iran
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marţi că este de acord cu criticile preşedintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul......
Predare de ștafetă la Vrancart, companie deținută de frații Pavăl: Marius Nica preia conducerea
Predare de ștafetă la Vrancart, companie deținută de frații Pavăl: Marius Nica preia conducerea
Marius Nica, director general adjunct al Vrancart, din care frații Pavăl dețin 17%, preia funcția de director general.
Gigantul chinez Alibaba dă în judecată Pentagonul pentru lista neagră pe care a fost inclus
Gigantul chinez Alibaba dă în judecată Pentagonul pentru lista neagră pe care a fost inclus
Gigantul chinez Alibaba a depus plângere împotriva Pentagonului în faţa justiţiei americane pentru a contesta înscrierea ...
Atacurile cu drone ale Ucrainei au lăsat fără curent portul Sevastopol, baza Flotei Rusiei din Marea Neagră
Atacurile cu drone ale Ucrainei au lăsat fără curent portul Sevastopol, baza Flotei Rusiei din Marea Neagră
Oraşul-port Sevastopol, baza Flotei Rusiei din Marea Neagră, a rămas miercuri fără curent electric după un nou atac ...