Ungaria consideră Groenlanda ca fiind o problemă bilaterală între Danemarca și SUA, în care UE nu trebuie să fie implicată

Viitorul Groenlandei nu este o problemă a Uniunii Europene şi Ungaria a semnalat deja că nu va susţine la nivelul UE o declaraţie comună pe acest subiect, a declarat luni ministrul ungar de externe Peter Szijjarto (foto), potrivit agenţiilor Reuters şi EFE, transmite Agerpres.
AGERPRES - lun, 19 ian. 2026, 21:33
Ungaria consideră Groenlanda ca fiind o problemă bilaterală între Danemarca și SUA, în care UE nu trebuie să fie implicată

„Noi considerăm că este vorba despre o chestiune bilaterală (între Danemarca şi SUA). Nu este o chestiune comunitară. Nu considerăm posibilă publicarea unei declaraţii comune” a Uniunii Europene, a spus Szijjarto la o conferinţă de presă comună la Praga cu omologul său ceh Petr Macinka.

Acesta din urmă a estimat la rândul său că „nu este o situaţie simplă şi nu poate fi soluţionată cu o declaraţie sau cu o frază, ci trebuie negociată”. „Va fi necesară o negociere între SUA, danezi şi groenlandezi, cu ajutorul altora”, a adăugat ministrul ceh de externe.

Mai devreme luni, premierul ceh Andrej Babis a refuzat în faţa presei să-şi exprime solidaritatea faţă de Danemarca şi faţă de ţările europene care o susţin pe aceasta în faţa intenţiilor preşedintelui american Donald Trump de a prelua sub control Groenlanda, un teritoriu autonom al Danemarcei.

„Nu o pot exprima (solidaritatea faţă de Danemarca). De ce ar trebui să o fac ? Ce putem spune este că, în cadrul NATO, liderul este SUA şi că aceste dispute sunt contraproductive şi trebuie să ajungem la un acord”, a afirmat Andrej Babis, adăugând că Statele Unite au încercat în trecut „de cinci ori” să cumpere insula arctică Groenlanda.

În faţa intenţiei lui Trump de a cumpăra sau – dacă Danemarca îşi menţine refuzul de a o vinde – de a anexa cu forţa această insulă importantă strategic şi bogată în resurse minerale, inclusiv pământuri rare, o serie de state europene, printre care Norvegia, Suedia, Franţa, Germania, Regatul Unit, Olanda şi Finlanda, şi-au exprimat „deplina solidaritate” cu Danemarca şi unele au trimis în Groenlanda contingente militare simbolice care însumează numai câteva zeci de soldaţi.

Dar Trump a ameninţat sâmbătă aceste ţări cu taxe vamale de 10% de la 1 februarie, care ar urma să crească la 25% de la 1 iunie, provocând o criză în relaţiile transatlantice. În urma acestei ameninţări, Germania şi-a retras duminică cei 15 militari trimişi în Groenlanda. Norvegia şi Olanda, care au trimis fiecare câte doi militari în insula arctică, au anunţat de asemenea că aceştia vor fi retraşi.

Te-ar mai putea interesa și
Premieră – Acord UE cu patru ţări din Africa. Parteneriat economic cu Madagascar, Mauritius, Seychelles şi Comore
Premieră – Acord UE cu patru ţări din Africa. Parteneriat economic cu Madagascar, Mauritius, Seychelles şi Comore
Uniunea Europeană şi patru state din Africa de Est şi de Sud (Comore, Madagascar, Mauritius şi Seychelles) au încheiat, miercuri, negocierile privind un acord de parteneriat economic consolidat......
GRAMPET anunță finalizarea modernizării a 18 locomotive și a 40 de vagoane prin PNRR
GRAMPET anunță finalizarea modernizării a 18 locomotive și a 40 de vagoane prin PNRR
Noi pași importanți au fost realizați de GRAMPET în cadrul proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare ...
Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază a fost prelungită până la sfârşitul anului 2020. Lista produselor
Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază a fost prelungită până la sfârşitul anului 2020. Lista produselor
E oficial. Plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază a fost prelungită până la sfârşitul anului 2026 ...
FOTO Sectorul din București care vrea să-și crească de peste patru ori rețeaua de infrastructură pentru biciclete
FOTO Sectorul din București care vrea să-și crească de peste patru ori rețeaua de infrastructură pentru biciclete
Primarul unui sector din București anunță miercuri că vrea să crească rețeaua de infrastructură pentru biciclete ...