Guvernul României a propus KazMunayGas să construiască un combinat chimic în Dobrogea

Guvernul a propus companiei KazMunayGas, care deţine Rompetrol, să construiască în Dobrogea un combinat chimic cu bani din miliardul de dolari promis de compania kazahă, a declarat miercuri ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, citat de Mediafax. 
Economica.net - mie, 05 nov. 2014, 09:20
Guvernul României a propus KazMunayGas să construiască un combinat chimic în Dobrogea

„Una din sugestiile statului român făcute celor de la Rompetrol pentru o posibilă investiţie, utilizînd acel miliard de dolari, vizează construirea unui combinat chimic nou în zona Dobrogea. Nu este o decizie luată încă. Pe lângă combinat, am mai propus investirea unor sume din acest fond în depozite de gaze. Ei ne-au propus achiziţionarea de benzinării deja construite, dar nu am acceptat şi nu vom accepta niciodată aşa ceva. Putem vorbi eventual de noi benzinării”, a afirmat Nicolescu, într-o conferinţă organizată de Ziarul Financiar.

Potrivit unui memorandum încheiat între Guvern şi KazMunayGas, cele două părţi vor înfiinţa un fond deţinut în proporţie de 80% de companie şi 20% de statul român prin care vor fi efectuate investiţii de circa 1 miliard de dolari, pe o perioadă de şapte ani.

Nicolescu a vizitat luni rafinăria Petromidia, cel mai important actv deţinut de KazMunayGas în România.

Totuşi, în momentul de faţă, orice discuţie despre potenţialele investiţii ale kazahilor sunt pur teoretice. Memorandumul referitor la conversia obligaţiunilor izvorâte din datoriile istorice ale Rompetrol către stat, aprobat încă din primăvara anului trecut, nu produce încă nici un efect. Kazahii nu pot debloca sume pentru capitalizarea fondului de investiţii de un miliard de dolari, pentru că statul român încă nu a creat legislaţia în acest sens, aşa cum puteţi citi aici:

Memorandumul cu Rompetrol rămâne în ceaţă. Statul nu face nimic pentru recuperarea a 200 mil. USD

 

Te-ar mai putea interesa și
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, relatează Agerpres. ...
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Bilanţul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morţi şi peste 50.000 ...
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Cel puţin 193 de milioane de locuitori din Europa, dintre care 75 de milioane din Germania, ar urma să se confrunte cu ...
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global (75%) se consideră fie foarte încrezătoare, fie relativ încrezătoare ...