MOL și Slovnaft au depus o plângere la Direcția Generală de Concurență a Comisiei Europene pentru un abuz al companiei croate JANAF, care nu le permite să importe petrol din Rusia

MOL și Slovnaft anunță că au depus o plângere oficială la Direcția Generală de Concurență a Comisiei Europene, susținând că JANAF, compania care operează conducta croată de țiței, abuzează de poziția sa de monopol.
Cristian Negrei - J, 05 mart. 2026, 17:15
MOL și Slovnaft au depus o plângere la Direcția Generală de Concurență a Comisiei Europene pentru un abuz al companiei croate JANAF, care nu le permite să importe petrol din Rusia

În data de 27 ianuarie 2026, livrările de țiței către Ungaria și Slovacia prin conducta Drujba au fost întrerupte. De atunci, conducta nu mai este operațională, ceea ce, pentru rafinăriile din țările Europei Centrale și de Est fără ieșire la mare, a crescut semnificativ dependența față de oleoductul Adria, ca singura rută viabilă de aprovizionare, explică cele două companii în comunicatul transmis către Economica.net.

MOL susține că JANAF deține monopolul asupra aprovizionării rafinăriilor din Ungaria și Slovacia pe ruta maritimă, iar în pofida faptului că, în astfel de situații, livrarea de țiței rusesc transportat pe mare către aceste două țări este permisă și respectă pe deplin sancțiunile impuse de Uniunea Europeană și SUA (inclusiv reglementările OFAC), JANAF a amânat acceptarea acesteia, invocând verificări suplimentare de natură legală, deși responsabilitatea și dreptul de a achiziționa țiței revin grupului maghiar

Acest lucru se întâmplă în ciuda faptului că, potrivit sancțiunilor impuse de Uniunea Europenă, Ungaria și Slovacia pot achiziționa țiței rusesc exceptat de la sancțiuni și pe cale maritimă, în situația în care conducta Drujba nu este operațională. Această interpretare a fost confirmată de autoritățile din Ungaria și Slovacia, iar prevederea este inclusă și în textul sancțiunilor adoptate de Uniunea Europeană.

De la oprirea conductei Drujba, Grupul MOL a solicitat în repetate rânduri companiei JANAF să confirme că va prelua transporturile maritime de țiței de origine rusă importate legal, în acord cu regimul de sancțiuni impus de UE și SUA. Până în prezent, acest lucru nu s-a întâmplat. Comportamentul JANAF este considerat de MOL și Slofnaft drept un refuz de furnizare și de acces. În loc să acorde acces în condiții echitabile, transparente și nediscriminatorii, JANAF și-a folosit controlul asupra infrastructurii esențiale pentru a restricționa accesul. Acest lucru a amplificat incertitudinea deja ridicată privind aprovizionarea, pe fondul conflictelor militare în desfășurare.

Legislația europeană în domeniul concurenței prevede în mod clar că o companie care deține monopol asupra infrastructurii energetice se află într-o poziție dominantă. Controlul asupra unei astfel de infrastructuri îi permite operatorului să acționeze independent de consumatori și competitori, inclusiv prin majorarea permanentă a prețurilor peste nivelurile competitive sau prin refuzul accesului. În opinia MOL și Slovnaft, comportamentul JANAF se încadrează în această situație, compania abuzând de poziția sa dominantă.

În acest context, MOL solicită Comisiei Europene să pună capăt acestei încălcări printr-o procedură accelerată și să permită accesul MOL și Slovnaft la infrastructura critică. Intervenția Comisiei Europene ar pune capăt, de asemenea, refuzului nejustificat de acces la o infrastructură esențială, care afectează consumatorii și interesul public în mai multe țări din Europa Centrală, deoarece pune în pericol securitatea aprovizionării cu energie într-o regiune deja vulnerabilă din Europa Centrală și de Est.

MOL avertizează că JANAF va purta răspunderea juridică și financiară pentru orice prejudicii financiare rezultate din întârzierea confirmării. MOL își rezervă dreptul de a solicita despăgubiri de la JANAF.

În scrisoarea transmisă Comisiei Europene, MOL și Slovnaft atrag din nou atenția asupra practicilor de tarifare considerate inechitabile ale JANAF. Compania croată percepe, din 2022, tarife de transport de trei până la patru ori mai mari decât nivelul corect al pieței și nu a manifestat disponibilitatea de a face corecții semnificative. În consecință, MOL și Slovnaft depun o nouă sesizare referitoare la practicile abuzive de tarifare și negociere ale JANAF.

Compania Slovnaft este o filială a grupului MOL.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...