Cu titlu general, atunci când ANRE emite autorizația de înființare, dezvoltatorul proiectului trebuie să facă dovada că are finanțarea pentru construcția capacității energetice deci, cel mai probabil acest proiect va fi unul dintre cele care se va finaliza.
Titularul acestui proiect este Primăria Constanța, iar capacitatea care a obținut autorizația este deja în construcție.
Este vorba despre o centrală electro-termică, ce va livra eergie electrică în rețea și energie termică pentru oraș: cinci unități cu motor termic cu ardere internă, cu funcționare pe gaze naturale, cu o capacitate totală de 52 MWe + 45 MWt, patru cazane de apă caldă cu o capacitate totală de 100 MWt, două cazane de abur cu o capacitate de 12 t/h.
Noul CET va inlocui vechea unitate CET Palas.
Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), are o valoare totală de aproximativ 743 de milioane de lei (inclusiv TVA) și este executat de o asociație de firme condusă de Elsaco Electronic (lider), alături de Elsaco Engineering, Vestra Industry, Energomontaj, Aquaterm Green Energy, Electroalfa International și Alrosel Project.
Termenul pentru punerea în funcțiune a proiectului este vara acestui an, potrivit ultimelor date. Estimările din luna decembrie ale primarul Constanței, Vergil Chițac, erau că centrala era gata atunci în proporție de circa 65%.
Centrala ar urma să fie finalizată în vara acestui an.