Proiectul, introdus pe ordinea de zi suplimentară, a fost adoptat cu 41 de voturi „pentru” şi 7 abţineri, scrie Agerpres.
Cei 7.941.246.240 lei sunt estimaţi a fi încasaţi în perioada aprilie – decembrie.
Municipiului Bucureşti îi vor reveni 3,6 miliarde lei, Sectorului 3 îi vor fi alocaţi 873 milioane lei, Sectorul 6 va primi 806 milioane lei, Sectorul 4 va beneficia de 776 milioane lei, Sectorului 2 îi vor reveni 691 milioane lei, Sectorului 5 îi vor fi repartizaţi 646 de milioane lei, iar Sectorul 1 va primi 532 milioane.
Deputatul USR Cătălin Drulă a susţinut că prin acest mod de alocare a banilor s-a ratat, în acest an, oportunitatea implementării referendumului pe buget.
„Primarul Ciucu a propus azi o împărţire a impozitului pe venit între municipiu şi sectoare identică cu cea făcută la guvern în anii trecuţi (45% municipiu, 55% sectoare). Astfel reforma bugetului (şi aşa implementată doar pe anul 2026) devine o formă fără fond”, a scris Drulă, pe Facebook.
El a menţionat că, deşi hotărârea aparţine „de formă” Consiliului General, acest for a decis „exact ca guvernele care au lăsat fără bani” Capitala.
„La mijloc se pare că este o înţelegere PNL – PSD care au bătut palma pe moment la Capitală. Ar fi existat o majoritate de dreapta în Consiliu fără PSD, care ar fi putut vota un buget corect, bazat pe nevoile şi proiectele reale. A fost înlocuită de această înţelegere. În orice caz, dacă asta e propunerea primarului, atunci lipsa resurselor nu mai poate fi invocată pentru blocajul general al proiectelor mari ale oraşului”, a menţionat deputatul USR, iniţiator al unui proiect de lege pentru implementarea referendumului privind bugetul Capitalei.
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, declara recent că primăriile de sector ar trebui să beneficieze în 2026 de o cotă din impozitul pe venit stabilită la un nivel comparabil cu cel din execuţia bugetară aferentă anului trecut.
El preciza că, în urma distribuirii aprobate de Consiliul General, PMB ar urma să primească 45% din ceea ce revine Bucureştiului, iar sectoarele 55%.
În opinia sa, o reîmpărţire radicală a banilor pentru primăriile din Capitală ar reprezenta „o mare greşeală”. Ciucu a menţionat că, dacă primăriile îşi vor prezenta fiecare proiect în parte, pentru a justifica finanţarea lui, discuţiile se vor lungi foarte mult.
„Sectoarele vor avea o creştere undeva de 5%, iar PMB va avea o creştere mai mare, pentru că deja aveam nişte bani puşi deoparte prin legea bugetului de stat. Dacă ne apucăm să discutăm acum că ‘Eu am proiectul X, iar celălalt primar de sector are proiectul Y’, că unul vrea să facă un pod, altul vrea să facă un parc, altul vrea să facă un spital şi aşa mai departe, nu o să mai terminăm niciodată această discuţie. De aceea, propunerea mea este să ne raportăm la execuţia de anul trecut şi fiecare sector să primească o cotă din impozitul pe venit asemănătoare, ca să nu bulversăm lucrurile”, a explicat Ciucu.