„E un scor extrem de mare, este un scor care trebuie să ne pună pe gânduri. Trebuie să facem o analiză extrem de serioasă, de ce a fost nu cu 2-3 voturi, ci cu 48 de voturi în plus faţă de necesar. Asta arată un scor devastator, în acelaşi timp nu trebuie să ne grăbim. PNL este un partid responsabil, este cel mai vechi partid din România şi din Uniunea Europeană. Avem peste 150 de ani de istorie şi asta ne obligă. Nu putem să luăm decizii sub imperiul emoţiei, suntem prea vechi în această meserie şi în guvernarea modernizatoare a României”, a declarat Rareş Bogdan înainte de Biroul Politic Naţional al PNL, reuniune convocată după ce moţiunea de cenzură asupra Guvernului Bolojan a fost votată în Parlament.
El a subliniat că nu trebuie uitat faptul că PNL, deşi a luat locul trei la alegerile parlamentare, a fost invitat de preşedintele României în construcţia coaliţiei.
„Am primit mandatul de prim-ministru, preşedintele României nu poate fi ignorat. Deci, cred că ar trebui să punem toate opţiunile pe masă. Da, într-adevăr, se prefigurează două opţiuni în PNL, dar cred că decizia nu trebuie să fie, în niciun caz, în această seară. E prea multă emoţie, e prea multă nervozitate, e prea mult şoc pentru unii, poate bucurie pentru cei care au iniţiat moţiunea, să nu existe niciun fel de îndoială sau de speculaţie”, a mai declarat Bogdan.
Europarlamentarul a invocat în context existenţa mai multor scenarii care ar putea fi luate în calcul de PNL.
„Există mai multe scenarii, există scenariul intrării în opoziţie, un scenariu care trebuie să ţină cont de responsabilităţile PNL şi de faptul că alegerile nu sunt în decembrie, ci sunt peste doi ani şi opt luni, o perioadă foarte lungă. Noi nu trebuie să ne gândim doar la PNL sau anumite persoane sau o anumită persoană. Trebuie să ne gândim înainte de toate la România şi la români. (…) Responsabilitatea PNL este extrem de mare, partidul cu blazon proeuropean şi proatlantic. Nu putem să ne jucăm cu România, în acest context geostrategic extrem de complicat, cu aruncarea României în haos, doar din încercarea de a optimiza şansele PNL în opoziţie. Repet, opoziţia e lungă, guvernarea este importantă”, a afirmat Bogdan.
Deputatul PNL Robert Sighiartău a anunţat marţi că în Biroul Politic Naţional al PNL s-a decis să nu se facă alianţă cu PSD pentru o nouă guvernare.
”PNL a votat din nou. Cu majoritate largă menţinerea deciziei ca PNL să nu mai facă alianţă cu PSD”, a scris el pe Facebook.