„Pentru a menține competitivitatea si a susține transformarea durabilă a organizației, Automobile Dacia și Renault Technologie Roumanie (RTR) lansează, începând cu 3 iunie 2026, un nou program de plecări voluntare”, noteaza oficialii Automobile Dacia. Tot ei menționează și că „planul își propune adaptarea competențelor, a structurii organizaționale, dar și a efectivelor pentru a asigura competitivitatea necesară îndeplinirii obiectivelor noii strategii futuREady”.
Potrivit sursei citate, „acesta reprezintă o măsură proactivă, menită să ofere salariaților oportunitatea unei tranziții cu protecție socială, în timp ce organizația își adaptează resursele pentru a răspunde noului context al industriei auto”. Deși nu au menționat clar, noua măsură va duce la încheierea contractelor a circa 200 de persoane atât de la Automobile Dacia cât și de la Renault Technologie Roumanie în conditii similare cu măsurile asemănătoare anterioare.
În luna martie a acestui an, Sindicatul Autoturisme Dacia (SAD) atrăgea atenția că, în acest an, se va înregistra o scădere a producţiei la uzina de la Mioveni, după mai bine de două decenii, urmând să fie făcute şi reduceri semnificative de personal. Într-un comunicat, sindicatul nota că grupul Renault a decis recent ca modelul Dacia Striker să fie produs în Turcia, iar noul model electric din segmentul A să fie fabricat în Slovenia, nu la Mioveni.
Dacă în cazul Dacia Striker asamblarea ar fi putut fi, într-adevăr, alocată uzinei din România, în cel al modelului electric de casă A, un derivat al Renault Twingo, producția nu putea fi realizată la Mioveni, uzina nefiind dotată corespunzător.
„Motivele sunt cunoscute: infrastructura întârziată – inclusiv Autostrada Piteşti-Sibiu, costurile ridicate ale energiei, instabilitatea fiscală şi politică, dar şi programele economice impredictibile. Toate acestea contribuie la scăderea atractivităţii României pentru investiţii. Impactul asupra judeţului Argeş poate fi major”, arată oficialii SAD.