Nouă baterie de dimensiuni mari, la autorizare mâine la ANRE: 254 MWh la Scornicești, Olt. Proiect finanțat de BERD

O instalație de stocare a energiei în baterii de 127MW/254MWh, dezvoltată de polonezii de la R.Power și care a primit și o finanțare de 44 de milioane de euro de la BERD urmează să primească autorizația de înființare de la ANRE
Mihai Nicuţ - mie, 24 iun. 2026, 17:55
Nouă baterie de dimensiuni mari, la autorizare mâine la ANRE: 254 MWh la Scornicești, Olt. Proiect finanțat de BERD

“Proiect de decizie și raport privind acordarea Autorizaţiei de înfiinţare solicitate de societatea RPOWER BESS-TWO SRL pentru realizarea noii capacităţi energetice Instalație de stocare energie electrică IS Scornicești”.

Aceasta este una dintre deciziile care urmează să fie adoptate de Comitetul de Reglementare al ANRE în ședința sa din 25 iunie.

Cu titlu general, atunci când ANRE emite autorizația de înființare, dezvoltatorul proiectului trebuie să facă dovada că are finanțarea pentru construcția capacității energetice deci, cel mai probabil acest proiect va fi unul dintre cele care se va finaliza.

Aceasta este una dintre deciziile care urmează să fie adoptate de Comitetul de Reglementare al ANRE în ședința sa din 25 iunie.

RPOWER BESS-TWO SRL este o companie de proiect controlată de producătorul independent de energie electrică paneuropean (IPP) R.Power, care drept scop construirea unui Sistem de Stocare a Energiei în Baterii (BESS) și a infrastructurii de racordare la rețea, proiectat pentru o capacitate totală de 127MW/254MWh, amplasat în extravilanul satului Constantinești, orașul Scornicești, județul Olt, România.

La începutul acestei luni, Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a anunţat că oferă finanţare de până la 44 de milioane de euro pentru a sprijini dezvoltarea, construcţia şi operarea acestei instalații de stocare.

Pentru a atenua profilul de risc mai ridicat asociat operaţiunilor comerciale, proiectul include o garanţie InvestEU pentru prima pierdere. Programul InvestEU, conceput pentru a accelera tranziţia durabilă în statele membre ale UE, oferă sprijin prin partajarea riscurilor pentru infrastructura verde inovatoare, în conformitate cu obiectivele UE privind tranziţia durabilă.

Grupul R.Power are sediul central la Varşovia, Polonia şi deţine un portofoliu semnificativ de proiecte de generare a energiei regenerabile, hibride şi BESS la scară largă în întreaga Europă.

Cum stă acum România la capitolul stocare

878 MW putere instalată și 1.630 MWh capacitate. Acestea sunt ultimele date publicate de Transelectrica referitoare la capacitatea de stocare a energiei electrice din România, valabile pentru data de 20 iunie. Chiar dacă cifrele sunt încă mici, în comparație atât cu nevoile Sistemului Energetic Național, cât și cu ce au vecinii noștri din Bulgaria, dinamica este totuși relevantă.

Deci, la 20 iunie, bateriile de stocare au ajuns la 1.630 MWh capacitate în condițiile în care, acum două luni, scriam că am depășit pragul de 1.000 MWh capacitate a bateriilor, aveam atunci 1.100 MWh.

Așadar, în sistem s-a adăugat o capacitate de stocare de 500 MWh în doar două luni, asta pe fondul intrării în exploatare a câteorva noi instalații de stocare de dimensiuni mari în ultima perioadă.

Puteți citi aici:  Cine are cele mai mari baterii din România. Top 3 

În luna februarie, Gabriel Andronache, vicepreședinte al ANRE, a declarat că în acest an puterea instalațiilor de stocare se va tripla față de ce aveam la finalul anului trecut, până la 2.000 MW.

“Dacă ne uităm pe datele de anul trecut, diferența dintre import și export nu este foarte mare. Problema este că exportăm pe vârf de producție, când vârful este mic, și exportăm pe vârf de sarcină, când prețul este mare. Lumea a înțeles că acel vârf de producție din timpul zilei trebuie întârziat, iar asta se face prin stocare, și am constatat că au început să fie instalate capacități de stocare foarte mari. Am terminat anul trecut cu o capacitate de stocare dispecerizabilă (în sens de putere instalată – n.red.) de aproape 600 MW, la finalul acestui an ne așteptăm să depășim pragul de 2.000 MW”, a spus atunci Andronache.

Te-ar mai putea interesa și
Programul de inteligență artificială Mythos, dezvltat de Anthropic, a descoperit vulnerabilități în sistemele informatice foarte sensibile ale Guvernului SUA
Programul de inteligență artificială Mythos, dezvltat de Anthropic, a descoperit vulnerabilități în sistemele informatice ...
Inteligenţa artificială Mythos a companiei Anthropic a descoperit vulnerabilităţi în sisteme informatice foarte sensibile ale Guvernului Statelor Unite, conform agenţiei Associated Press (AP),......
Bani noi în România, anunț de la BNR
Bani noi în România, anunț de la BNR
Banca Naţională a României pune în circulaţie, eşalonat, bancnote emisiunea 2026, în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, ...
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Societatea Națională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A. anunță acționarii și investitorii de la Bursa de Valori ...
Hagag Energy îl numește Pavel Ciubotaru în funcția de COO al Diviziei Gaze Naturale
Hagag Energy îl numește Pavel Ciubotaru în funcția de COO al Diviziei Gaze Naturale
Hagag Energy, platforma de investiții în domeniul energetic a grupului internațional Hagag Europe, își continuă procesul ...