Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere cu 2,50% faţă de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a scăzut cu 10,3 milioane de lei (-2,56%), potrivit datelor publicate de BVB şi consultate de Agerpres.
AGERPRES - D, 28 iun. 2026, 12:06
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare

Capitalizarea bursieră a ajuns la 658,26 miliarde de lei în perioada 22 – 26 iunie 2026, în creştere de la 642,19 miliarde de lei în săptămâna precedentă. Tranzacţiile cu acţiuni au generat săptămâna aceasta un rulaj de aproape 391 milioane de lei, mai mic decât cel înregistrat în săptămâna anterioară, respectiv de 401,27 milioane de lei.

Indicele principal BET a închis săptămâna la 31.859,64 puncte.

Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost miercuri, 24 iunie, când s-au consemnat schimburi de 109,43 milioane de lei, iar cea mai slabă zi a fost luni, 22 iunie, cu tranzacţii de 55,69 milioane de lei.

Acţiunile Băncii Transilvania au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de 104,50 milioane de lei, iar preţul acestora s-a apreciat cu 1,77%, urmate de titlurile Premier Energy, cu schimburi de 71,71 milioane de lei (+2,23%), şi cele ale OMV Petrom, cu 47,54 milioane de lei (+0,48%).

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Şantierul Naval Orşova (+34,27%), Bursa de Valori Bucureşti (+12,42%) şi Bittnet Systems (+9,38%).

La polul opus se află acţiunile Bermas, cu o scădere de 8,62%, urmate de cele ale Mecanica Ceahlău (-8,12%). Christian ’76 Tour s-a listat în cursul acestei săptămâni, iar variaţia nu este relevantă pentru o comparaţie săptămânală.

Te-ar mai putea interesa și
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor profunde care au loc în industria alimentară și a impactului pe......
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...