Accident rutier ministrul finanțelor, Nazare. Prima reacție oficială: Conducea personal mașina de serviciu. Treburi publice
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/06/Nazare-1-736x420.jpg)
Conform sursei citate, oficialul conducea personal mașina de serviciu deplasându-se, însă, în scopuri publice,
„În cursul acestei dimineți, ministrul Finanțelor a fost implicat într-un incident rutier minor, produs în trafic, în timp ce se deplasa către un eveniment în cadrul căruia urma să susțină o prezentare în fața studenților despre activitatea instituției. Nicio persoană aflată în celălalt autoturism implicat nu a suferit vătămări grave. Ministrul conducea personal autovehiculul de serviciu, agenda acestuia incluzând activități și angajamente publice și în zilele de sâmbătă sau duminică. Autoritățile competente investighează circumstanțele producerii incidentului, conform procedurilor legale. Activitatea ministrului continuă conform agendei.”, anunță MF.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a fost implicat, sâmbătă, într-un accident rutier pe o stradă din Sectorul 1 al Capitalei.
Surse Antena 3 CNN spun că ministrul, care se afla la volan, nu ar fi dat prioritate unei alte mașini, care efectua activități de ridesharing.
Două persoane din această mașină ar fi suferit răni ușoare în urma accidentului. „Din informațiile pe care le avem, se pare că nu vorbim despre un accident grav.
Se pare că ministrul era la volan și că nu ar fi acordat prioritate unei mașini care face transport persoane în regim de ride-sharing. În acea mașină se aflau doi pasageri.
În urma impactului, cele două persoane au acuzat dureri și au fost transportate la spital. Însă, se pare că rănile provocate în urma impactului nu sunt grave.