Acţiunile militare ale Rusiei în Siria riscă să prelungească conflictul, avertizează Casa Albă
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2015/10/4_44570800-627x420.jpg)
Purtătorul de cuvânt al Casei Albe Josh Earnest a calificat loviturile aeriene ale Rusiei în Siria ca ‘indiscriminatorii’ şi a declarat că aceste operaţiuni riscă să implice Moscova mai profund în conflict.
Printre altele, Casa Albă a afirmat joi că nu poate confirma informaţiile potrivit cărora trupe iraniene au lansat o ofensivă terestră în Siria, dar a menţionat că o astfel de evoluţie ar fi o ‘puternică ilustraţie’ că acţiunile militare ale Rusiei au agravat conflictul, notează Reuters.
Purtătorul de cuvânt al Casei Albe Josh Earnest a mai precizat în faţa reporterilor că implicarea Rusiei în conflictul sirian nu a condus la o ‘reevaluare largă’ a strategiei SUA în Siria.