Acțiunile Tesla au crescut după ce Elon Musk a cumpărat acțiuni ale companiei în valoare de un miliard de dolari
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/03/Tesla-Roadster-1-630x420.jpg)
Musk a achiziţionat de pe piaţă 2,57 de milioane de acţiuni vineri, plătind între 372,37 de dolari şi 396,54 de dolari per titlu.
Vineri, acţiunile Tesla au urcat cu peste 7%, extinzând avansul solid din precedenta sesiune de tranzacţionare. Până acum în acest an titlurile au scăzut cu aproximativ 2%.
Încrederea investitorilor în Tesla s-a redus, pe fondul stagnării vânzărilor de mașini electrice şi a concentrării lui Musk pe politică.
Vineri, preşedintele Board-ului Tesla, Robyn Denholm, a dezminţit temerile că activitatea politică a lui Musk afectează vânzările şi a spus că miliardarul este din nou „în faţa şi în centrul” companiei, după câteva luni la Casa Albă.