Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci și-a menținut vânzările pe plus
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2026/06/coca_cola_92477800-746x420.webp)
Anul 2025 a marcat o temperare vizibilă a pieței băuturilor răcoritoare, după un 2024 în care majoritatea jucătorilor au vândut mai mult, în ciuda introducerii taxei pe zahăr și a majorării TVA.
Astfel, cu excepția producătorului polonez Maspex România, ale cărui vânzări au stagnat (+0,29%), toate celelalte companii au înregistrat scăderi ale cifrei de afaceri, cea mai severă fiind la European Drinks (-17,39%).
Mai exact, Maspex a ajuns la afaceri de 1,26 miliarde de lei, față de 1,25 miliarde de lei anul anterior, dar a pierdut un procent important din profit, ajungând la un rezultat net în valoare de 113,5 milioane de lei, în scădere cu 36,1% față de anul anterior. 2025 a fost, așadar, primul din 2020 încoace în care producătorul a înregistrat o diminuare semnificativă a profitului net.
Totodată, compania a renunțat la 94 de angajați, ajungând la o medie de 1.640 salariați în 2025.
După cifra de afaceri din 2025, Maspex este al treilea jucător pe piața băuturilor răcoritoare, lider rămânând Coca-Cola HBC, îmbuteliatorul și distribuitorul oficial al brandului Coca-Cola în România. Producătorul cu fabrici la Timișoara, Ploiești și Poiana Negrii a raportat pentru 2025 afaceri de 3,9 miliarde de lei, în scădere cu 2,1% față de anul anterior când compania trecuse pentru prima dată de pragul de 4 miliarde de lei.
Totodată, profitul companiei s-a diminuat cu 2,4%, până la 382,4 milioane de lei, iar datoriile totale au sărit de 1 miliard de lei, după o creștere de aproximativ 20%. Producătorul a ajuns la 1.515 angajați, în medie, aceștia fiind cu 2,3% mai mulți decât în 2024.
Cu afaceri care au coborât cu 4,5% anul trecut, până la 1,7 miliarde de lei, Quadrant Amroq Beverages, îmbuteliatorul Pepsi în România, a rămas al doilea cel mai mare jucător pe piața băuturilor răcoritoare.
Compania și-a diminuat profitul cu 21,7% față de 2024, până la 139,5 milioane de lei și a ajuns la 678 de salariați, în medie.
Urmează Romaqua Group Borsec, cea mai mare companie românească din sectorul băuturilor, care îmbuteliază ape minerale ( Borsec), băuturi cărbogazoase ( Giusto) şi bere (Albacher). Producătorul a realizat în 2025 afaceri de 1,17 miliarde de lei, cu 0,86% mai mici față de anul anterior și un profit net de 52,1 milioane de lei, cu 49,7% mai mic decât în 2024. Exceptând European Drinks care este pe pierdere din 2021 încoace, Romaqua a înregistrat anul trecut cea mai abruptă scădere a profitului net dintre marii jucători din domeniu.
Romaqua Group Borsec este o companie cu capital integral autohton și privat, înființată în anul 1998. Grupul a avut anul trecut, în medie, 2.228 de salariați, cu 1,5% mai mulți decât în 2024 în cele șapte fabrici ale sale din Borsec, București, Bușteni, Sebeș și Stânceni.
Al patrulea cel mai mare jucător pe piața sucurilor și apei este Carpathian Springs, compania antreprenorului Jean Valvis, în al cărei acționariat a intrat în 2022 și gigantul american PepsiCo, prin Quadrant Amroq Beverages, cu 20%. Îmbuteliatorul AQUA Carpatica a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de peste 532,3 milioane de lei, în scădere cu 1,2% față de anul anterior. Compania a avut anul trecut un profit net de 75,6 milioane de lei, mai puțin cu 25,8% faţă de anul precedent, conform datelor publice.
Carpathian Springs a ajuns în 2025 la un număr mediu de 393 angajaţi, față de 356 cu un an în urmă.
Nu în ultimul rând, European Drinks, business al familiei Micula, trece printr-o restructurare agresivă. Compania continuă un proces important de restrângere a activității. În 2025, deși a reușit să își înjumătățească pierderea netă, ajungând la un minus de 10,4 milioane de lei, acest lucru s-a realizat printr-o reducere drastică a personalului (-60.68% până la 46 de persoane) și o restrângere continuă a volumului de afaceri care a ajuns la 46,1 milioane de lei, cu 17,3% mai mic decât în 2024.