Al-Qaida susține că atacul de la Benghazi răzbună moartea unuia dintre liderii săi
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2012/09/chris_stevens_36026500.jpg)
Atacul care a vizat consulatul american din Benghazi, soldat cu uciderea ambasadorului SUA „răzbună” moartea numărului doi în ierarhia Al-Qaida, afirmă filiala yemenită a reţelei teroriste, conform Centrului american pentru Supravegherea site-urilor islamiste (SITE), informează AFP.
„Moartea şeicului Abu Yahya al-Libi (…) a stimulat entuziasmul şi determinarea fiilor lui Omar al-Mohtar din Libia de a se răzbuna pe cei care şi-au bătut joc de profetul nostru”, scrie organizaţia Al-Qaida din Peninsula Arabia (AQPA).
Ambasadorul SUA din Libia şi alţi trei funcţionari americani au fost ucişi în protestele violente produse la consulatul american din oraşul libian Benghazi.