Alertă! Scurgere de lichid de răcire radioactiv de la cel mai mare reactor nuclear din Europa
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/03/nuclear-049586785943.jpg)
Scurgerea s-a produs cu ocazia mentenanţei anuale ‘la umplerea bazinului reactorului’, a precizat TVO într-un comunicat.
‘Lichidul de răcire s-a scurs în sălile de izolare închise faţă de mediu şi în sistemul de drenare a solului din incinta de izolare’, a adăugat TVO citat de Agerpres.
‘Incidentul nu a prezentat niciun risc pentru personal, mediu ori siguranţa nucleară’, a precizat TVO.
Potrivit comunicatului, scurgerea s-a produs ‘în urma unei erori umane, o trapă a bazinului nefiind închisă corect’.
‘Importanţa evenimentului pentru radioprotecţie a fost în cele din urmă slabă, datorită măsurilor de securitate luate’, a mai precizat operatorul.
Calendarul lucrărilor de mentenanţă nu a fost afectat, acestea urmând să se încheie în luna mai.
TVO ‘a început o anchetă cu privire la cauza incidentului şi va înainta ulterior un raport’ autorităţii finlandeze privind siguranţa nucleară (STUK), în special ‘cu privire la măsurile ce vizează împiedicarea repetării lui’, a indicat autoritatea într-un comunicat separat.
OL3 este reactorul nuclear cel mai puternic aflat în funcţiune în Europa şi furnizează 14% din electricitatea Finlandei.
Ca şi alte şantiere ale ERP, el a fost marcat de nenumărate întârzieri şi supracosturi enorme, care au fost una din cauzele principale ale restructurării constructorului său, grupul francez Areva, redenumit ulterior Orano.