Amendă de 870 milioane de euro pentru Daimler din cauza certificării vehiculelor diesel

Producătorul auto german Daimler AG va plăti o amendă de 870 de milioane de euro (957 milioane de dolari) legată de certificarea vehiculelor diesel, care nu îndeplineşte cerinţele autorităţilor de reglementare, au anunţat marţi procurorii din Stuttgart, transmit DPA şi Reuters.
Economica.net - mar, 24 sept. 2019, 13:40
Amendă de 870 milioane de euro pentru Daimler din cauza certificării vehiculelor diesel

Reprezentanţii Daimler şi-au neglijat atribuţiile de supervizare la divizia care se ocupă de certificarea vehiculelor, susţin procurorii germani. Aceştia au precizat că amenda nu are impact asupra investigaţiilor în derulare legate de manipularea emisiilor motoarelor diesel.

Producătorul auto german nu va contesta amenda.

Recent, Ministerul Transporturilor din Germania a cerut Daimler să recheme în service încă 60.000 de maşini Mercedes-Benz fabricate în perioada 2012 – 2015, deoarece aveau instalate dispozitive capabile să reducă emisiile în cadrul testelor de laborator. De asemenea, autorităţile de la Berlin au anunţat că vor extinde investigaţia şi la alte modele.

După ce Volkswagen a recunoscut că, în perioada 2005 – 2015, a echipat 11 milioane de vehicule vândute la nivel mondial cu un soft care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel, Guvernul de la Berlin a ordonat efectuarea de teste de emisii la toatele modelele de autovehicule aflate în prezent în circulaţie în Germania.

Analiştii susţin că la vehiculele incriminate sistemul de filtrare a emisiilor poluante este dezactivat când temperatura exterioară coboară sub un anumit nivel. Conform normelor europene în vigoare, această procedură nu este permisă decât în situaţia evitării unui accident sau a pagubelor produse motorului. În consecinţă, Guvernul german a cerut producătorilor auto să revizuiască acest mecanism.

De asemenea, Daimler a rechemat la service în mod voluntar trei milioane vehicule din Europa care încălcau standardele privind emisiile. Măsurile au fost luate pentru a reduce emisiile de oxid de azot, care provoacă probleme respiratorii, a anunţat Daimler.

Board-ul Daimler a aprobat măsuri de reducere a poluării provocate de motoarele diesel în Europa, inclusiv o investiţie de 220 de milioane de euro pentru a moderniza peste trei milioane de vehicule Mercedes-Benz echipate cu motoare diesel.

Daimler deţine divizia de lux Mercedes-Benz şi brandul Smart.

În România, Daimler are două unităţi de producţie, la Cugir şi Sebeş.

Te-ar mai putea interesa și
Lovitură pe piața alimentară: Magazinul care vinde cele mai multe legume și fructe proaspete și trimite și marfa românilor la export
Lovitură pe piața alimentară: Magazinul care vinde cele mai multe legume și fructe proaspete și trimite și marfa românilor ...
Retailerul german Lidl și-a adjudecat poziția de lider pe piața fructelor și legumelor proaspete din România, conform unui studiu realizat de YouGov în 2025....
STB anunță întreruperea temporară a activității în unele centre de vânzare titluri de călătorie. Care este motivul
STB anunță întreruperea temporară a activității în unele centre de vânzare titluri de călătorie. Care este motivul
Societatea de Transport București (STB) anunță că o parte dintre centrele de emitere și reîncărcare a titlurilor de ...
Unde se duc cele 2,25 miliarde de euro din PNRR, plătite de Comisie – Anunţul lui Nazare
Unde se duc cele 2,25 miliarde de euro din PNRR, plătite de Comisie – Anunţul lui Nazare
Suma de 2,25 miliarde de euro din PNRR va fi convertită în lei şi va alimenta contul Trezoreriei pentru a acoperi mai ...
Ce se întâmplă cu magazinele Carrefour după ce frații Pavăl au primit avizul Concurenței să le cumpere
Ce se întâmplă cu magazinele Carrefour după ce frații Pavăl au primit avizul Concurenței să le cumpere
Urmare a deciziei Consiliului Concurenței care și-a dat acordul pentru finalizarea tranzacției dintre grupul francez Carrefour ...