ANRE anunță noi obligații pentru Petrom și Romgaz: vor elibera obligatoriu gaze în piețele centralizate și după liberalizare

Vicepreședintele ANRE, Zoltan Nagy Bege, a declarat că va fi impus, prin ordin ANRE, un “gas release program”, care să înlocuiască actuala obligație de vânzare pe piețele centralizate, care nu și-a atins efectele și care oricum trebuie eliminată.
Economica.net - lun, 24 feb. 2020, 11:48
ANRE anunță noi obligații pentru Petrom și Romgaz: vor elibera obligatoriu gaze în piețele centralizate și după liberalizare

“Obligațiile de piață centralizată nu și-au atins scopul, trebuie să găsim o alternativă la această obșligație. Soluția este să introducem un „gas release program”, prin care să obligăm, să constrângem producătorii, deși cuvântul sună urât, ca doi-trei ani să scoată pe piețe cantități exacte de gaze, pe contracte pe termen lungi pe un an, pe un trimestru, pe o lună, pe o săptămână, pe piețele spot, intraday, la termen”, a declarat vicepreședintele ANRE, la a o conferință pe marginea importanței geostrategice și economice a Mării Negre, organizată de publicația Financial Intelligence.

El a explicat că există un proiect legislativ pentru a introduce acest gas release program, în locul obligației de piață centralizată, dar “în aceste condiții politice destul de labile nu ne putem aștepta o decizie rapidă”.

Ca atare, ANRE va elabora un Ordin prin care va impune acest gas release program.

“Noi, ANRE, suntem pregătiți să ieșim cu o reglementare ca să avem o noua astfel obligație de tranzacționare. În cursul acestei săptămâni vom posta pe site-ul ANRE proiectul, ca să intre în dezbatere publică. El se va implementa chiar de la 1 iulie, astfel încât toți furnizorii să aibă acces la gaze”, a declarat Bege.

Actualele obligații de piață centralizată obligă cei doi mari producători de gaze, Petrom și Romgaz, să vândă pe bursele din România jumătate din producția de gaze pe care o realizează în România. Odată cu liberalizarea însă, acest lucru nu va mai fi posibil și, potrivit lui Bege, oricum reglementarea nu și-a atins scopul.

“Aceste obligații de piață centralizată nu și-au atins obiectivul. Trebuia să genereze lichiditate, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Producătorii mari, cei doi, au preferat să scoată pachete mari, la care doar cei mari au acces, cei doi furnizori mari care domină piața. Acești doi mari producători au scos două-trei pachete mari, în toamnă de obicei, au tranzacționat cei 50% prin două-trei contracte, după care nu au mai ieșit pe piață”, a explicat Bege.

Te-ar mai putea interesa și
Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică vor crește ușor în 2026, estimează CNSP
Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică vor crește ușor în 2026, estimează CNSP
Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică ar urma să înregistreze anul acesta o creştere de 0,5% faţă de 2025, şi vor continua să se majoreze uşor în următorii trei ani,......
O parte a zidului Bisericii Fortificate din Moșna s-a prăbușit, anunță Ministerul Culturii
O parte a zidului Bisericii Fortificate din Moșna s-a prăbușit, anunță Ministerul Culturii
Ministerul Culturii a informat sâmbătă că s-a prăbuşit o porţiune a zidului de incintă al Bisericii Fortificate din ...
Anthropic a blocat accesul la ultimele sale modele de inteligență artficială, în urma unui ordin al administrației Trump
Anthropic a blocat accesul la ultimele sale modele de inteligență artficială, în urma unui ordin al administrației Trump
Compania Anthropic a blocat accesul la software-ul său de inteligenţă artificială (AI) de ultimă generaţie lansat recent, ...
Lanțul de magazine Action cu 1.500 de produse la 5 lei intră în două noi oraşe şi angajează pe salarii de la 1.500 de lei part-time
Lanțul de magazine Action cu 1.500 de produse la 5 lei intră în două noi oraşe şi angajează pe salarii de la 1.500 ...
Compania olandeză de produse nealimentare Action care are mereu "1.500 de produse sub 5 lei" intră în Suceava şi Fălticeni, ...