Antreprenorul Iulian Stanciu continuă s-și diminueze participația la Dante Internațional, compania care deține eMag
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/03/Iulian-Stanciu-741x420.jpg)
MIH B2C Holdings B.V și Iulian Stanciu, cei doi acționari ai Dante International, compania care operează marketplace-ul eMag, au decis în luna iulie 2024 să schimbe din nou structura acțonariatul prin diminuarea participației lui Iulian Stanciu de la 11,98% cât avea din februarie 2024 la 11,77%.
Operațiunea s-a realizat prin emiterea a 27.441 de acțiuni noi, în valoare de 5.526 de euro, plătite integral de MIH B2C, prin compensarea unei creanțe deținută de MIH B2C împotriva Dante, plus o primă de emisiune în valoare de 49,9 milioane de euro.
Mai exact, noile acțiuni au fost emise cu scopul de a converti în acțiuni o creanță (datorie) în valoare de 50 de milioane de euro pe care societatea o avea de achitat către MIH B2C, în șase zile de la încheierea contractului de împrumut. Or, potrivit înțelegerii, MIH avea dreptul de a solicita Dante Internațional conversia creanței în datorii oricând după data scadentă (17.07.2024).
Astfel, s-a majorat capitalul social al societății prin emiterea celor 27.441 de acțiuni noi, iar diferența până la 50 de milioane de euro, adică 49,9 milioane de euro o reprezintă prima de emisiune,
Potrivit unei hotărâri din 16 februarie anul trecut, când s-a decis și majoraea capitaluli social cu 12.933 lei, noile acțiuni subscrise integral de MIH B2C Holdings B.V, Iulian Stanciu a rămas cu 11,98% dintre acțiuni, MIH B2C Holdings B.V ajungând la 88,02%. Spre comparație, în septembrie 2023, când a avut loc o altă hotărâre a acționarilor, Stanciu avea 12,08% dintre acțiuni.