Anunț de ultim moment pentru clienții celui mai mare mall din București

Mallul AFI din București a anunțat noi reguli pentru clienții săi.
Economica.net - mie, 28 ian. 2026, 11:28
Anunț de ultim moment pentru clienții celui mai mare mall din București

AFI Cotroceni a anunțat noi reguli privind utilizarea țigărilor electronice și a dispozitivelor de vapat în incinta centrului comercial.

Astfel, fumatul este permis doar în zonele special amenajate din exterior, iar vapatul și utilizarea țigărilor electronice sunt interzise în zona locurilor de luat masa și a spațiilor de joacă, amenajate în spațiile și zonele comune ale centrului comercial, se arată în anunțul mallului.

În ceea ce privește spațiile comerciale închiriate, utilizarea țigărilor electronice și a dispozitivelor de vapat va respecta legislația în vigoare și regulamentele interne ale fiecărui magazin.

„Conform regulamentului de ordine interioară, vizitatorii sunt obligați să respecte indicațiile personalului de pază. Echipa de securitate va interveni ori de câte ori sunt sesizate astfel de situații și va monitoriza aceste zone”, se mai arată în anunțul AFI Cotroceni.

Anunțul a fost intens comentat pe rețelele sociale, unde numeroși clienți au reclamat că situația devenise „de nesuportat”, mai ales în zona food court. „La food court este prăpăd” și „e ca la furnal”, sunt doar câteva dintre reacțiile utilizatorilor.

Alții au cerut măsuri mai ferme, inclusiv amenzi pentru cei care nu respectă regulile, exprimându-și totodată speranța că noile restricții vor fi aplicate consecvent.

Reprezentanții AFI Cotroceni au transmis că echipa de pază va monitoriza permanent zonele vizate, iar regulile vor fi aplicate de fiecare dată când sunt constatate abateri.

În prezent, Declic derulează o campanie de strângere de semnături pentru interzicearea fumatului de țigări electronice în interior.

Fiecare mall are propriul regulament de ordine interioară. Spre exemplu, în Parklake este interzisă folosirea tigărilor electronice la interior, iar în Mega Mall „fumatul țigărilor de tutun încălzit sau țigarete electronice este permis în părțile comune, parcările subterane și supraterane
închise exclusiv până în momentul în care vor intra în vigoare modificări legislative care interzic fumatul și acestor tip de țigarete electronice și țigări de tutun încălzit în spații închise”, potrivit regulamentului.

Te-ar mai putea interesa și
Bani noi în România, anunț de la BNR
Bani noi în România, anunț de la BNR
Banca Naţională a României pune în circulaţie, eşalonat, bancnote emisiunea 2026, în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei şi 500 lei. ...
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Societatea Națională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A. anunță acționarii și investitorii de la Bursa de Valori ...
Hagag Energy îl numește Pavel Ciubotaru în funcția de COO al Diviziei Gaze Naturale
Hagag Energy îl numește Pavel Ciubotaru în funcția de COO al Diviziei Gaze Naturale
Hagag Energy, platforma de investiții în domeniul energetic a grupului internațional Hagag Europe, își continuă procesul ...
Ciprian Ciucu nu scapă de controlul judiciar. Tribunalul București a respins contestația primarului general
Ciprian Ciucu nu scapă de controlul judiciar. Tribunalul București a respins contestația primarului general
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul Bucureşti ...