Autoritățile japoneze au injectat în piața valutară echivalentul a cel puțin 32 de miliarde de dolari pentru a apăra yenul
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/06/Yeni-630x420.jpg)
Yenul japonez se tranzacţiona la puţin sub 160 de yeni pentru un dolar, cel mai scăzut nivel din vara anului 2002, când autorităţile japoneze au cheltuit miliarde de dolari pentru a-l susţine.
Cu câteva de zile mai devreme, autorităţile de la Tokyo au sugerat că este posibilă o intervenţie pentru a susţine cursul de schimb.
Yenul s-a depreciat în raport cu dolar în ultimele luni pe fondul războiului din Iran, al creşterii preţurilor la petrol precum şi al extinderii diferenţialului de dobândă dintre Statele Unite şi Japonia.
Amploarea intervenţiei pe piaţa valutară s-a ridicat la aproximativ 5.000-6.000 de miliarde de yeni (32-38 de miliarde de dolari), conform estimărilor pieţei bazate pe datele privind depozitele în conturi curente publicate vineri de Banca Japoniei, au relatat agenţia de ştiri Jiji Press şi cotidianul financiar Nikkei.
Cotidianul japonez Yomiuri Shimbun a publicat sâmbătă cifre similare, citând o sursă guvernamentală anonimă care a confirmat intervenţia executivului.
Ministrul japonez de Finanţe sugerase joi că Tokyo este pe punctul de a interveni pe piaţa valutară, deoarece yenul a scăzut la cel mai scăzut nivel faţă de dolar de la mijlocul anului 2024.