De la Craiova la Constanța doar pe „autostradă” din 15 iunie – șeful Transporturilor

Ministrul Transporturilor și Infrastructurii Sorin Grindeanu a estimat joi că, în acest sezon estival, românii vor putea circula neîntrerupt pe autostradă și drum expres de la Craiova la Constanța, după finalizarea ultimilor kilometri ai DEx12 și închiderea semicercului pe Sud al Autostrăzii Bucureștiului A0.
Anemona Andone - J, 20 mart. 2025, 11:34
De la Craiova la Constanța doar pe

 

Întrebat când va fi gata lotul 3 Bragadiru – Joița din Autostrada Bucureștiului A0  Sud, Grindeanu a făcut referirie la termenul promis de constructorul elen Aktor.

„Dacă mă iau după constructor, ar trebui să fie undeva în mai. Hai să zicem sfârșit de mai vom avea închis semicercul de sud din A0. De la 15 iunie românii vor putea merge pe autostradă de la Craiova la Constanța”, a transmis Grindeanu.

Constructorul grec Aktor a informat luna aceasta că lotul 3 al Autostrăzii A0 Sud va fi gata pentru darea în trafic la sfârșitul lunii aprilie 2025. În ciuda obstacolelor întâmpinate, inclusiv relocări complexe de utilități neplanificate, proiectul a ajuns la un stadiu de execuție fizic in șantier de peste 92%.

Ultimul “hop” pe Autostrada A0 Sud Lot 3 a fost depășit

autostrada a0

Aktor a finalizat instalarea grinzilor la pasajul Țegheș, un punct critic în avansarea lucrărilor. Acesta trece pe deasupra autostrăzii și asigură continuitatea Drumului Comunal 125 (DC125), contribuind semnificativ la fluidizarea traficului în zona metropolitană bucureșteană și facilitând conexiunea dintre localitățile adiacente.

Exceptând vremea nefavorabilă din februarie, construcția pasajului Țegheș a întâmpinat alte obstacole tehnice care au influențat ritmul de execuție. Cel mai mare a fost relocarea unei conducte de gaz care traversa zona, împiedicând realizarea completă a forajelor pentru pilonii pasajului.

Cu această etapă încheiată, urmează finalizarea montării echipamentelor ITS (Intelligent Transportation Systems), a parapeților metalici și a marcajelor verticale și orizontale. Aproximativ 70% din parapeți, sisteme ITS, garduri de împrejmuire și consolele pentru marcaje verticale au fost instalate. Au fost montați aproximativ 500 de stâlpi de iluminat din totalul de 620 prevăzuți în proiect urmând ca în următoarele 30 zile să fie montate lămpile.

La sfârșitul lunii trecute, Arena Construcțiilor anunța că antreprenorul grec Aktor își replanificase lucrările rămase de executat pe Autostrada A0 București Sud, la Lotul 3 Bragadiru – Joița, și își asumase finalizarea lucrărilor până la data de 3 iulie 2025.

Te-ar mai putea interesa și
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Cel puţin 193 de milioane de locuitori din Europa, dintre care 75 de milioane din Germania, ar urma să se confrunte cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius la un moment în timpul zilei de......
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global (75%) se consideră fie foarte încrezătoare, fie relativ încrezătoare ...
PNL se arată profund îngrijorat de modul în care Tribunalul Ilfov a judecat dosarul deschis de o facțiune dizidentă din partid și spune că-și va apăra toate drepturile legale
PNL se arată profund îngrijorat de modul în care Tribunalul Ilfov a judecat dosarul deschis de o facțiune dizidentă ...
Partidul Naţional Liberal îşi exprimă ''profunda îngrijorare'' faţă de modul în care s-a desfăşurat procedura în ...
Un petrolier sub pavilion panamez a fost lovit de un proiectil necunoscut în Strâmtoarea Ormuz
Un petrolier sub pavilion panamez a fost lovit de un proiectil necunoscut în Strâmtoarea Ormuz
Un petrolier a fost lovit de un proiectil neidentificat în Strâmtoarea Ormuz, a anunţat sâmbătă agenţia maritimă ...